• Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes? 

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Zastanawiasz się, czy wejście we franczyzę to dobry pomysł na biznes? Skąd mieć pewność, że będzie to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie? Kto może zostać franczyzobiorcą?  
W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące tego rodzaju biznesu. Zaczynajmy!  

Czym jest franczyza? 

Zanim wyciągniecie wnioski i zdecydujecie, czy franczyza jest dobrym pomysłem na prowadzenie własnego biznesu, przypomnijmy po krótce na jakich zasadach działa. Franczyza to sprawdzona koncepcja biznesowa i powtarzalny model biznesowy np. dla systemu sprzedaży towarów czy usług, która zakłada stałą i ścisłą współpracę dwóch niezależnych prawnie i finansowo przedsiębiorstw.  

Na czym polega współpraca franczyzowa?  

Franczyzodawca – czyli strona udzielająca praw do tzw. pakietu franczyzowego – w ramach swojej działalności przetestował i opracował swój model prowadzenia biznesu i w ramach umowy franczyzowej upoważnia franczyzobiorcę do korzystania z wypracowanej koncepcji prowadzenia działalności i jego rozpoznawalnych znaków towarowych (licencja).  W zamian za to franczyzobiorca – czyli strona przyjmująca ten pakiet – dzieli się z franczyzodawcą zyskiem i zezwala na kontrolę swojej działalności. Dlaczego? W ramach umowy franczyzowej opisującej prawa i obowiązki obu stron określane są m.in. wytyczne dotyczące przestrzegania standardów oraz opis pakietu franczyzowego obejmującej najczęściej: 

  • zasady korzystania korzystania ze znaku towarowego franczyzodawcy (który najczęściej jest już ugruntowaną i rozpoznawalną marką na rynku), 
  • dostęp do informacji na temat sposobu prowadzenia działalności gospodarczej, ustalonych już procedur i dobrych praktyk, 
  • wypracowana (często przez lata na rynku) wiedza, doświadczenie, know-how, 
  • pomoc handlowa, 
  • pomoc techniczna, 
  • komunikacja marketingowa (najczęściej na skalę ogólnopolską), 
  • często także sprawdzone miejsce na prowadzenie biznesu – (w przypadku Żabki to także gotowy lokal wraz z wyposażeniem i zatowarowaniem),  
  • dostęp do szkoleń, 
  • inne np. prawa własności intelektualnej.  

Franczyzodawca musi mieć zatem pewność, że strona, której przekazuje wypracowany przez siebie model biznesowy, uprawnienia i obowiązki, standardy obsługi klienta będzie odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami z nich korzystać. Ich zakres ściśle określa umowa franczyzowa.  

Dla kogo jest franczyza? 

Uważa się, że franczyza to świetny pomysł na biznes, dla osób, które chciałyby prowadzić własną działalność gospodarczą, ale nie mają na nią pomysłu. Często nie muszą mieć doświadczenia w prowadzeniu firmy. Na franczyzę decydują się także osoby, które przez lata pracowały na etacie, a teraz chciałby działać na swój rachunek i być swoim szefem. Są to także kobiety chcące łączyć prowadzenie firmy z macierzyństwem. Na współpracę franczyzową decyduje się także coraz więcej cudzoziemców (przeczytaj o cudzoziemcach w biznesie) oraz młodych przedsiębiorczych osób, które chcą prowadzić sprawdzony biznes.  

Franczyza to świetny pomysł dlatego, że nie wymaga od nas tworzenia biznesplanu (przeczytaj czym jest biznesplan) – korzystamy z benefitów płynących z działalności pod znaną i cenioną marką. Nie musimy martwić się o to, że przez lata będziemy musieli zdobywać zaufanie klientów i budować od zera swoją markę. Nie musimy także samodzielnie kształtować oferty naszych usług i zastanawiać się, do kogo ją kierować czy martwić się o dostawców. To znacznie ułatwia start w biznesie, ogranicza ryzyko i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.  

Opłaty z tytułu przystąpienia do sieci franczyzowej i wysokość wkładu własnego na otwarcie punktu franczyzowego różnią się w zależności od sieci franczyzowej (przeczytaj ile pieniędzy potrzebujesz na start firmy). Przykładem sieci, w których wkład własny nie jest wysoki – jest sieć Żabka i wynosi około 5 tys. zł (na zakup kasy fiskalnej czy opłatę administracyjną za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych). Franczyza może ograniczać także inne wydatki – np. koszty dostaw towarów czy działań marketingowych. Franczyzobiorca musi jednak liczyć się z tym, że wejście w taką współpracę oznacza, że biznes musi być prowadzony zgodnie z przyjętą koncepcją. Choć tak naprawdę dla wielu osób jest to ogromna zaleta. 

Zalety franczyzy 

Jeśli mówimy o zaletach, warto wymienić także: 

  • działalność pod znaną marką, 
  • korzystanie ze sprawdzonego pomysłu i modelu biznesowego, 
  • dostęp do szkoleń, 
  • niskie (lub zerowe) koszty marketingowe,  
  • dofinansowania, 
  • wsparcie doświadczonego przedsiębiorcy.  

Czy franczyza się opłaca?  

I tym sposobem przechodzimy do sedna – najważniejszego pytania, które pojawia się w głowie przyszłego przedsiębiorcy przed podjęciem decyzji o współpracy. Zacznijmy od kosztów franczyzy, na które składają się: 

  • opłata wstępna lub wkład własny – uiszczane w momencie przystąpienia do franczyzy (w sieci Żabka jest to niski wkład własny, ale są także franczyzy wymagające setek tysięcy lub nawet milionowych inwestycji), 
  • opłaty franczyzowe – pojawiające się w związku z prowadzoną działalnością. Najczęściej są to opłaty rozliczane miesięcznie i stanowią one dochód franczyzodawcy z tytułu udzielenia praw do pakietu franczyzowego – np. stała kwota miesięczna lub procent od obrotu.  
  • opłata marketingowa – funkcjonuje w części dostępnych na polskim rynku ofert franczyzowych. Przykładem sieci, która nie pobiera żadnych dodatkowych opłat lub współfinansowania marketingu jest np. Żabka.  

Ile można zarobić na franczyzie? Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od obrotów, marży i kosztów prowadzenia działalności. Franczyza, dzięki skalowalności sprawdzonego biznesu, daje większą szansę powodzenia, jeśli jest się osobą z przedsiębiorczą postawą, zaangażowaną i gotową do pracy. Aby bliżej określić szacowane dochody, należy dokładnie zapoznać się z umową franczyzową.  

Zarobki 

Według danych za okres styczeń-maj 2024 r. ponad 86 % franczyzobiorców sieci Żabka osiągnęło przychód w wysokości co najmniej 27 tys. zł w skali miesiąca. Konkretna kwota przychodu uzależniona jest od osiąganego przez franczyzobiorcę obrotu ze sprzedaży (marży), zawartych umów, rabatów etc.  

Franczyza może więc okazać się dochodowa i opłacalna, czyli stanowić dobry wybór na rozpoczęcie prowadzenia swojej działalności gospodarczej. 

Pamiętaj – jeśli chcesz zdecydować się na franczyzę, licz się z tym, że osiągnięcie zysków w dużej mierze zależy od Twojej ciężkiej pracy i zaangażowania (przeczytaj o tym, jak zwiększyć swoją produktywność). Miej na uwadze również to, że decydując się na prowadzenie tego typu działalności, oszczędzasz na wielu kosztach, które musiałbyś ponieść prowadząc firmę bez wsparcia dużego partnera.

  • Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes? 

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości
Skip to content