• Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes

Bezpieczna franczyza – jak wybrać odpowiednią franczyzę?

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Postanowiłeś, że chcesz prowadzić własny biznes w formie franczyzy? Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie – na początku 2023 r. działało w Polsce ponad 1300 sieci franczyzowych! Jak zatem wybrać odpowiedniego partnera? Na co zwracać uwagę, aby współpraca była bezpieczna i stwarzała największe szanse na sukces? 

Odpowiednia franczyza: po pierwsze branża 

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie pomysłu na franczyzę, przede wszystkim zastanów się, co chcesz robić. W modelu franczyzowym działają znane marki z wielu branż. Być może marzysz o kawiarni lub sklepie, a może bliższa Ci jest branża kosmetyczna, ubezpieczeniowa lub motoryzacyjna? W każdej kategorii znajdziesz co najmniej kilka marek, które chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą oraz wypracowaną renomą. 

Zastanów się, jakie masz kompetencje i predyspozycje (doświadczenie nie jest konieczne) oraz co po prostu będzie sprawiać Ci przyjemność! Jeśli wybierzesz branżę bliską swojemu sercu, będziesz mieć większą motywację do działania i rozwoju. 

Dobór franczyzy: zwróć uwagę na koszty  

Czy wiesz, że w Polsce funkcjonują sieci franczyzowe, które umożliwiają otwarcie własnego biznesu już za 5000 zł? Jednocześnie do otwarcia innych potrzebne są setki tysięcy lub nawet miliony złotych! Mierz więc siły na zamiary i zorientuj się, jakiego wkładu własnego oczekują poszczególne sieci działające w wybranej przez Ciebie branży.  

Pamiętaj, że poza środkami na wkład własny powinieneś mieć również rezerwę na nieprzewidziane wydatki i koszty związane z prowadzeniem biznesu. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy z danym franczyzodawcą upewnij się również, czy nie wymaga on ponoszenia dodatkowych kosztów lub ustanowienia zabezpieczenia. 

Idealna franczyza: dowiedz się więcej o współpracy 

Sieci franczyzowe różnią się też pod względem udzielanego wsparcia. Niektóre oferują tylko możliwość korzystania z nazwy i zapewniają podstawowe materiały. Inne prowadzą przedsiębiorcę „za rękę” po drodze do sukcesu. Zdecyduj, jakiego rodzaju wsparcie oczekujesz i sprawdź, co dokładnie zawiera pakiet franczyzowy. Dzięki temu unikniesz rozczarowań. 

Przed podpisaniem umowy warto także dokładnie zapoznać się z modelem biznesowym i wymaganiami franczyzy. 

  • Czy franczyzodawca narzuca plany sprzedażowe?  
  • Jakie dokładnie są obowiązki franczyzobiorcy?  
  • Ile wynosi prowizja?  

Wszystko to pomoże Ci ocenić ryzyko związane z przystąpieniem do franczyzy oraz dopasowanie konkretnej oferty do Twoich możliwości i potrzeb. 

Bezpieczna franczyza: jak sprawdzić wiarygodność franczyzodawcy?  

Zanim zainwestujesz we franczyzę, warto też sprawdzić jej wiarygodność. Rozpoznawalność marki to jedno, ale ważne jest również to, jak działa franczyza, czy jest transparentna i wiarygodna. Jedyną organizacją zrzeszającą wiarygodnych polskich dawców licencji jest Polska Organizacja Franczyzodawców (POF). Przystąpić do niej mogą tylko franczyzodawcy, którzy działają zgodnie z Kodeksem Etyki Udzielania Franczyzy, dlatego jest to dobra metoda weryfikacji. POF dba o zachowanie wysokich standardów na rynku i przejrzystość działań, dlatego zrzeszone w niej franczyzy są godne zaufania. 

Jeśli chcesz jeszcze lepiej sprawdzić franczyzodawcę, możesz też skontaktować się z przedsiębiorcami, którzy korzystają z jego licencji. Warto odwiedzić kilka punktów franczyzowych i podpytać właścicieli, jak układa się współpraca oraz czy marka spełnia składane obietnice. Dzięki temu dowiesz się więcej o danym franczyzodawcy i zminimalizujesz swoje ryzyko! 

Franczyza – czy to coś dla Ciebie?  

Dla większości osób franczyza to dobry pomysł pierwszy biznes. Jest to model, który zdecydowanie ułatwia start w roli przedsiębiorcy i kusi niskim progiem wejścia oraz wsparciem od dawcy licencji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że franczyza oraz prowadzenie własnej firmy nie są dla każdego! Jeśli nie lubisz mieć narzucanych pewnych ram działania i chcesz samodzielnie podejmować wszystkie decyzje w swojej firmie, prawdopodobnie lepiej odnajdziesz się, prowadząc własną markę. Jeśli natomiast nie masz ambicji i nie czujesz wewnętrznego pędu do działania, być może biznes w ogóle nie jest dla Ciebie.  

Prowadzenie własnej działalności to bowiem ciężka praca – często bardziej wymagająca i angażująca niż ta na etacie. Nawet prowadząc franczyzę, musisz samodzielnie podejmować pewne decyzje, kierować swoim oddziałem, zarządzać pracownikami itp. Dlatego nie jest to zajęcie dla osób niezdecydowanych, obojętnych czy nieasertywnych. 

Kobieta i mężczyzna w Żabce
Kobieta i mężczyzna w Żabce

Jak wybrać właściwą franczyzę? 

Franczyza to model biznesowy, który pomoże Ci stać się przedsiębiorca i zarabiać na siebie. Dzięki ogromnej liczbie sieci franczyzowych w ten sposób można działać w niemal każdej branży. Zanim jednak podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy, dokładnie sprawdź franczyzodawcę – przede wszystkim jego wiarygodność, transparentność oraz sposób działania. Nie zapomnij również zweryfikować kosztów i wymagań franczyzy oraz upewnić się, że nadajesz się do prowadzenia własnego biznesu. Tym samym zwiększysz swoje szanse na sukces! 

Skip to content