• Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Jak łączyć prowadzenie firmy z macierzyństwem?

5.00 (1)

Karolina Bury

Urodzenie dziecka to niezwykle ważny moment w życiu każdej kobiety. Zmienia się całe dotychczasowe życie, przestawiają priorytety. Ta mała istota staje się centrum świata. Jednak po jakimś czasie kobietom przestaje wystarczać bycie wyłącznie mamą. Chciałyby spełniać się również zawodowo. Rodzi się pytanie, jak pogodzić aktywność zawodową z opieką nad dzieckiem, żeby nie zaniedbywać ani swoich potrzeb, ani macierzyństwa?

Bez względu na to, czy prowadzisz działalność gospodarczą już od dawna czy dopiero myślisz o jej założeniu, temat łączenia biznesu z macierzyństwem na pewno wzbudza wiele obaw i wątpliwości. Jak połączyć wychowywanie dzieci z prowadzeniem i rozwojem firmy? Jedno i drugie zajęcie jest bowiem angażujące i równie nieprzewidywalne. Czy dam radę? Czy nie zaniedbam rodziny lub firmy? To pytania, które pojawiają się w głowach wielu kobiet. Nie jesteś więc sama.

Jednak pamiętaj, nie ma złotego środka, magicznego rozwiązania, które sprawdzi się u wszystkich. Nie wszystko jest kwestią dobrej organizacji czy wiary we własne możliwości. Jednak jest kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne. I choć łączenie biznesu z macierzyństwem przynosi wiele wyzwań, jest to możliwe. Spróbuję podpowiedzieć ci, co możesz zrobić, aby to osiągnąć.

Jak pogodzić macierzyństwo z prowadzeniem własnego biznesu?

⦁ Macierzyństwo a prowadzenie firmy – oceń realnie swoje możliwości czasowe

Odpowiedz sobie (tylko szczerze!) na pytanie, ile realnie możesz poświęcić czasu na pracę. I nie mówimy tutaj o sytuacji, kiedy pracujesz i jednocześnie opiekujesz się dzieckiem. Mowa o czasie, który możesz poświęcić wyłącznie na pracę. Inaczej bowiem podejdziesz do swoich obowiązków wiedząc, że masz godzinę dziennie podczas drzemki dziecka, inaczej, kiedy wiesz, że ktoś na 5 godzin zajmie się dzieckiem i możesz ten czas wykorzystać w 100% dla siebie.

Nie zniechęcaj się, jeśli okaże się, że czasu na pracę masz mało. Można prowadzić biznes mając na niego jedynie 1 godzinę dziennie. Jednak podejdziesz wtedy realnie do ustalania swoich priorytetów oraz planowania (o czym w dalszej części).

⦁ Wielozadaniowość nie działa

Jeśli, mimo wszystko, wciąż próbujesz robić więcej niż jedną rzecz w tym samym czasie, to pamiętaj, że to nie działa! Być może czujesz, że dzięki temu robisz więcej, ale to iluzja. Wielozadaniowość jest zabójcza dla produktywności. Zajmowanie się w tym samym czasie kilkoma rzeczami sprawia, że stajesz się bardziej podatna na czynniki rozpraszające uwagę. Zmniejszasz więc swoją produktywność, zamiast ją zwiększać.

Dlatego tak ważny jest punkt nr 1. Jeśli opiekujesz się dzieckiem, to na nim skup całą swoją uwagę. Natomiast jeśli planujesz pracować, poświęć się temu zadaniu w pełni. Nie da się być w tym samym czasie supermamą i superbusinesswoman.

⦁ Ustal priorytety

Dla każdej kobiety priorytety mogą być inne. Ale każda powinna pamiętać, że doba ma tylko 24 godziny. Pamiętaj, że życie to nie tylko macierzyństwo i prowadzenie firmy. To także rodzina, przyjaciele, zdrowie, czas dla siebie i odpoczynek. Co jest dla ciebie najważniejsze na tym etapie życia? Na co chcesz poświęcić najwięcej czasu, a co może poczekać?

Kiedy odpowiesz sobie na to pytanie, łatwiej będzie ci planować. Przyjdą bowiem takie sytuacje, że będziesz musiała wybrać, na czym w danym momencie chcesz się skupić. Ustalenie priorytetów “na zimno” pozwoli ci łatwiej podjąć decyzję.

⦁ Planuj i jednocześnie bądź elastyczna

Planowanie w biznesie jest niezwykle ważne. Pomaga w skutecznej realizacji wyznaczonych celów. Dzięki odpowiedniemu planowaniu możemy kontrolować postępy naszej pracy i cieszyć z kolejnych zrealizowanych zadań. Ale równie ważne jest to, żeby planować zakładając realne możliwości (a nie myśleć życzeniowo) oraz być elastycznym.

Macierzyństwo i biznes łączy bowiem to, że są nieprzewidywalne. Gorączka u dziecka, kiedy miałaś zaplanowany wyjazd służbowy? Nagłe odwołanie spotkania przez klienta, na które czekałaś od miesiąca? To się zdarza. Nie panikuj i podejdź do tego na spokojnie.

Korzystaj z dostępnych metod i narzędzi do planowania. Zapisuj wszystkie zaplanowane aktywności, podziel je na małe części i realizuj krok po kroku. Pamiętaj, aby w swoich planach uwzględnić czas na odpoczynek czy spotkania z bliskimi. Tu wracamy do tematu priorytetów, które są niezwykle ważne. Planuj realnie. Dopiero później działaj.

⦁ Działaj we własnym tempie

Prowadzenie działalności i bycie mamą to szereg wyzwań. Ale można to zrealizować pod warunkiem, że zgodzisz się na inne, własne tempo rozwoju. Często wolniejsze niż do tej pory.

Jeśli odpadł ważny klient i nie masz dziecka, cały czas i uwagę poświęcasz na szukanie rozwiązania. Natomiast jeśli jesteś mamą, to twoja uwaga nie będzie w 100% skupiona na szukaniu nowego klienta. Zanim znajdziesz rozwiązanie, zanim wprowadzisz je w życie, minie sporo czasu.

Trzeba mieć w sobie zgodę na to, że biznes będzie rozwijał się w innym, wolniejszym tempie. To jednak nie znaczy, że firma nie ma prawa działać, być rentowna i przynosić zysków. Wręcz przeciwnie – realne oczekiwania pomogą ci ustrzec się przed frustracją i demotywacją oraz nauczą cierpliwości.

Pamiętaj też, że firmy nie rozwijają się linearnie – są zwroty, zakręty, wzloty i upadki. Raz robisz dwa kroki w przód, raz jeden do tyłu. Taka jest rzeczywistość.

⦁ Poszukaj wsparcia wśród bliskich

Idealnie jest, jeśli masz wsparcie w ojcu dziecka. Możecie wtedy ustalić grafik i jasno określić, kto kiedy opiekuje się maleństwem. Jednak nie zawsze taka sytuacja jest możliwa. Poszukaj więc wsparcia w innych osobach. Jeśli to możliwe, poproś bliskich o pomoc.

Nie musi to być pomoc wyłącznie w opiece nad dzieckiem. Ktoś może przynieść ci obiad, ktoś inny zawiezie samochód do mechanika. Pamiętaj jednak, że musisz nauczyć się o tę pomoc poprosić. Nie każdy bowiem będzie w stanie domyślić się, czego potrzebujesz.

⦁ Znajdź swoją wioskę

Łączenie prowadzenia własnego biznesu z macierzyństwem nie jest łatwe. Ważne jest więc to, aby znaleźć grupę wspierających cię i motywujących osób o podobnych do twoich doświadczeniach, jak np. Klub Przedsiębiorczych Mam. Po pierwsze takie osoby doskonale rozumieją twoją sytuację. Jeśli twoje dziecko ząbkuje, a ty nawet nie masz siły zadzwonić do klienta, w takiej grupie bez skrępowania możesz o tym opowiedzieć. Spotkasz się ze zrozumieniem, ktoś poklepie po plecach i powie „słuchaj, to normalne”, „mam tak samo”. To naprawdę pomaga!

Po drugie taka grupa wsparcia daje ogromną motywację do działania. Będzie ci kibicować i dodawać otuchy. Po trzecie spotkania w gronie wspierających się kobiet to doskonała okazja do tego, aby wymienić się zasobami, podzielić wiedzą, nauczyć czegoś od siebie nawzajem.

⦁ Naucz się odpuszczać

Last but not least – nauka odpuszczania. Pewnie nieraz już słyszałaś, że trzeba umieć odpuszczać. Jak jednak zrobić to w praktyce? Przecież jeśli coś odpuścisz, to zadanie magicznie nie zniknie. Z pomocą przychodzi lista twoich priorytetów.

Jeśli wiesz, że danego dnia nie będziesz w stanie pojechać na spotkanie z klientem, zawieźć dziecka na basen, ugotować obiadu i posprzątać mieszkania, z czegoś musisz zrezygnować. Co wybierzesz, a co odpuścisz, zależy od ciebie. I żaden wybór nie jest lepszy czy gorszy. Ważne, żeby był zgodny z twoimi priorytetami.

Czy powyższe podpowiedzi sprawią, że łączenie prowadzenia firmy z macierzyństwem będzie łatwe i bezproblemowe? Pewnie nie. Ale sprawią, że pomimo wyzwań, będzie to możliwe. Co więcej pozwolą ci zyskać satysfakcję zarówno z bycia mamą, jak i z bycia businesswoman.

Skip to content