• Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Jak wybrać biuro rachunkowe?

5.00 (1)

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Zastanawiasz się jakie biuro rachunkowe wybrać? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego biura księgowego.

Jeżeli zdecydujemy się rozpocząć działalność gospodarczą, powinniśmy również dokonać wyboru odpowiedniego biura rachunkowego. Decyzja ta musi być przemyślana. Powinniśmy wybrać takiego usługodawcę, który będzie spełniał nasze oczekiwania.
Wybierając biuro rachunkowe warto porównać kilka usystematyzowanych ofert. Zwykle podstawowym aspektem wyboru biura księgowego jest cena świadczonych usług oraz ich zakres, lokalizacja siedziby biura czy liczba obsługiwanych klientów.

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Biura rachunkowe zajmują się głównie prowadzeniem ksiąg rachunkowych na zlecenie swoich klientów. W praktyce jest to prowadzenie przez biuro rachunkowe ksiąg na podstawie dostarczonych dowodów księgowych, inwentaryzacja i wycena rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego firmy.

Ponadto biuro księgowe dba o sporządzanie wymaganych prawem sprawozdań finansowych. Istotne jest odpowiednie gromadzenie oraz przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawami.

Jak sprawdzić biuro rachunkowe?

Wybierając biuro rachunkowe warto sprawdzić, czy posiada ono certyfikat Ministerstwa Finansów. Osoba dysponująca certyfikatem wystawionym przez Ministerstwo Finansów musiała zdać specjalny egzamin, który potwierdził jej wiedzę i kompetencje. Do 2014 roku właściciele biur księgowych byli zobligowani do posiadania takiego dokumentu.

Biuro rachunkowe, które może się pochwalić certyfikatem uzyskało go przed deregulacją, co oznacza, iż funkcjonuje na rynku od wielu lat i posiada odpowiednie doświadczenie. Ustawowa deregulacja zawodu księgowego sprawiła, że certyfikat Ministerstwa Finansów przestał być konieczny.

Oczywiście jest także wiele biur rachunkowych powstałych po 2014 roku, zatrudniających świetnie wykształconych księgowych i świadczących rzetelnie swoje usługi. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę:

  • czy pracownicy biura rachunkowego dokształcają się we własnym zakresie,
  • czy firma inwestuje w ich rozwój zawodowy w zorganizowany sposób,
  • ile osób zatrudnia biuro,
  • czy specjalizuje się w naszej branży.


Można także zweryfikować opinie w Internecie lub u innych klientów biura. Pomocne mogą okazać się również komentarze w mediach społecznościowych.

Czym charakteryzuje się dobre biuro księgowe?

Ubezpieczenie od pomyłek księgowych

Na wypadek ewentualnych pomyłek dobre biuro rachunkowe posiada polisę ubezpieczeniową, co gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie. Dlatego warto również sprawdzić, czy wybrane biuro księgowe posiada polisę OC, pomimo iż nie jest obowiązkowa.

Dostęp do pełnej dokumentacji

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Z pewnością na to, czy biuro księgowe oferuje nam opcję pełnego dostępu do wszystkich dokumentów księgowych w dowolnym momencie.
Mimo że biuro rachunkowe prowadzi księgowość w naszym imieniu, to nie zapominajmy, że to my jesteśmy przedsiębiorcami i powinniśmy na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w naszych księgach rachunkowych i podatkowych. Bo to my w pierwszej kolejności ponosimy odpowiedzialność przed organami państwa, a dopiero potem księgowy.

Skip to content