• Pierwszy biznes

Pierwszy biznes a wkład własny – ile pieniędzy potrzebujesz na start firmy? 

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Prowadzenie własnego biznesu to dla wielu ludzi szczyt marzeń, jeśli chodzi o życie zawodowe. Często na przeszkodzie rozwoju przedsiębiorczości stoi jednak brak odpowiednich funduszy. Wiele osób jest przekonanych, że założenie własnego biznesu wymaga dużego wkładu własnego. Czy jednak jest tak naprawdę? Sprawdź, ile możesz potrzebować na start swojego biznesu. 

Ile kosztuje założenie firmy? 

Prowadzenie każdego biznesu należy rozpocząć od kwestii formalnych. Ile kosztuje założenie firmy? Jeśli zdecydujesz się założyć najpopularniejszą wśród początkujących przedsiębiorców działalność jednoosobową, za formalności nie zapłacisz nic. Co więcej, obecnie można je załatwić nawet przez internet – nie musisz więc wydawać nawet złotówki na dojazd do urzędu. 

Jeśli zdecydujesz się założyć jedną ze spółek prawa handlowego, poniesiesz pewne koszty związane z formalnościami – przykładowo wpisanie firmy do KRS kosztuje 500 zł. Ten problem nie dotyczy jednak większości nowych przedsiębiorców. 

Od momentu założenia firmy musisz się jednak liczyć z kosztami jej prowadzenia – przede wszystkim składkami ZUS. W pierwszych miesiącach działalności możesz jednak korzystać z Ulgi na start, która znacząco obniża wartość zobowiązań, a kolejno możesz płacić tzw. mały ZUS. Pełne składki ZUS (których suma w 2024 r. wynosi nieco ponad 1600 zł bez ubezpieczenia zdrowotnego) trzeba zacząć płacić dopiero po 2 latach od rozpoczęcia działalności. Od początku musisz mieć jednak na uwadze podatek dochodowy i podatek VAT, których wysokość zależy od Twojej sprzedaży. Ponadto na samym początku większość przedsiębiorców musi zainwestować w kasę fiskalną – koszt jej zakupu zaczyna się od kilkuset złotych. 

Ile pieniędzy potrzebujesz na start biznesu?  

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Każdy biznes rządzi się bowiem swoimi prawami. Zupełnie inne koszty początkowe będzie mieć firma produkcyjna (trzeba kupić lub wynająć halę, sprzęt, zatrudnić wykwalifikowanych pracowników itp.), inne handlowa (zakup towaru, magazyn itp.), a inne usługowa. Istnieje możliwość założenia prostej działalności za kilka tysięcy lub nawet kilkaset złotych. Niektóre przedsięwzięcia wymagają jednak inwestycji nawet setek tysięcy złotych. 

Każda firma, niezależnie od profilu i skali działalności, musi przynajmniej rozważyć koszty takie jak: 

  • wynajem biura (w tym czynsz i media), 
  • księgowość, 
  • wyposażenie siedziby, 
  • internet, telefon, 
  • stworzenie strony internetowej, zakup domeny i hostingu, 
  • stworzenie identyfikacji wizualnej, 
  • reklama, 
  • ubezpieczenie. 

Ponadto warto mieć trochę „zapasowych” środków (np. na opłacenie ZUS-u) w razie gdyby start Twojej firmy był powolniejszy, niż zakładałeś. 

Solidny biznesplan pomoże Ci określić, ile dokładnie pieniędzy potrzebujesz oraz jak szybko będziesz mógł spodziewać się zwrotu z tej inwestycji i pierwszych zysków. 

Pierwszy biznes bez dużych funduszy – czy to możliwe? 

Nie dysponujesz dużymi funduszami? A może po prostu nie chcesz ryzykować ogromnych kwot, lokując go w niesprawdzony pomysł na biznes? Jeśli mimo to nie możesz przestać myśleć o założeniu własnej firmy, być może warto rozważyć franczyzę. 

Franczyza to model biznesowy, w którym firma-matka udziela przedsiębiorcy licencji na korzystanie z własnej marki, know-how oraz sprawdzonych procesów sprzedażowych i marketingowych. Dzięki temu franczyzobiorca może działać pod znaną marką i otrzymać wsparcie doświadczonego partnera biznesowego. W zamian jest zobowiązany do płacenia prowizji od obrotu. Zwykle musi też zapewnić tzw. wkład własny, czyli wpłatę początkową (w zamian za udzielenie licencji lub np. w celu wyposażenia firmy) – warto się zorientować, w jakiej wysokości i na co jest potrzebny. 

Na rynku istnieje sporo modeli franczyzowych, które nie wymagają wnoszenia wysokiego wkładu własnego. Dlatego jest to świetny pomysł na biznes dla osób, które nie dysponują dużymi funduszami. 

Ile wynosi wymagany wkład własny przy franczyzie? 

Rozpoczęcie działalności jako franczyzobiorca znanej marki wcale nie musi dużo kosztować. W wielu modelach na start potrzeba zaledwie 5-10 tys. zł. Za tę kwotę można otworzyć np. sklep lub małą gastronomię. Co ważne, zawiera ona już wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia biznesu.  

Istnieją nawet modele franczyzy bez wkładu własnego, chociaż wówczas franczyzobiorca musi się liczyć z wyższą prowizją i mniejszymi zyskami. Niektóre marki działające w formach franczyzy (np. stacje paliw, banki) wymagają dużych nakładów finansowych, ale wybór opcji dla osób z ograniczonym budżetem także jest szeroki. 

Co ważne, działalność w formie franczyzy często pozwala zacząć już od razu notować wysoki obroty. Znana marka stanowi bowiem wystarczający magnes na klientów. Franczyzobiorca nie musi się martwić m.in. kosztami marketingowymi. Franczyzodawca może mu też zapewnić atrakcyjną lokalizację do prowadzenia biznesu i pakiet szkoleń, które pomogą się wdrożyć w działalność. 

Biznes z niskim wkładem własnym: czy to się opłaca? 

Jeśli chcesz założyć biznes, wcale nie musisz mieć dużych kwot pieniędzy. Franczyza z niskim wkładem własnym może stanowić mało ryzykowny sposób na założenie firmy. Ponadto działalność pod znaną marką ma niezwykły walor edukacyjny. To dlatego franczyza stała się tak popularnym modelem działania! 

Skip to content