• Rozwój biznesu

8 narzędzi AI wspierających pracę marketingowca 

5.00 (3)

dr Mariusz Lewandowski

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wiele dziedzin życia, w tym marketing, wprowadzając nowe możliwości, które wcześniej były nieosiągalne. AI nie tylko zmienia sposób, w jaki marketerzy tworzą kampanie reklamowe, ale także to, w jaki sposób analizują dane, personalizują komunikację i automatyzują zadania. Dzięki zaawansowanym technologiom, osoby zajmujące się marketingiem mają dostęp do narzędzi, które mogą znacznie ułatwić i usprawnić ich pracę. Te narzędzia pozwalają na precyzyjne targetowanie odbiorców, przewidywanie ich zachowań, a także tworzenie bardziej angażujących i spersonalizowanych treści. 

W erze cyfrowej, gdzie dane są kluczem do sukcesu, AI pomaga marketerom analizować ogromne ilości informacji i wyciągać z nich wartościowe wnioski. Automatyzacja procesów marketingowych z pomocą AI nie tylko oszczędza czas, ale również minimalizuje błędy ludzkie i zwiększa efektywność działań. Narzędzia AI umożliwiają także prowadzenie dynamicznych kampanii, które mogą być na bieżąco optymalizowane w oparciu o aktualne dane i reakcje użytkowników, co pozwala bardziej efektywnie wykorzystać budżety przeznaczone na działania marketingowe.  

Poniżej przedstawiam 8 narzędzi AI, które warto znać i wykorzystywać w codziennej pracy marketingowej. Skupimy się m.in. na platformach do generowania treści, analiz rynku i monitorowania trendów czy automatyzacji codziennych, często rutynowych zadań. Dzięki nim marketerzy mogą nie tylko lepiej zrozumieć swoich odbiorców, ale także zwiększyć efektywność prowadzonych przez siebie kampanii i osiągać lepsze wyniki, wpływające na wzrost sprzedaży. 

Poniższa lista nie jest rankingiem – to subiektywny przegląd narzędzi, które wykorzystuję w swojej codziennej pracy – większość z nich jest niestety płatna, ale posiada funkcje trialowe, które z powodzeniem możemy wykorzystać do wysnucia pewnych wniosków i wdrożenia na ich podstawie rozwiązań do naszej strategii marketingowej.  

Jasper.AI   

Jasper.ai to zaawansowane narzędzie do generowania treści marketingowych. Wykorzystuje AI do tworzenia artykułów, postów na blogi, treści na strony internetowe oraz social media. Jasper.ai potrafi zrozumieć kontekst i ton treści, dzięki czemu generowane materiały są spójne i angażujące. To idealne narzędzie dla marketerów, którzy potrzebują szybko i efektywnie tworzyć różnorodne treści – płatna alternatywa dla ChataGPT, ale wykorzystująca kilka modeli biznesowych i umożliwiająca wgrać bazę wiedzy dotyczącą konkretnej firmy. Dzięki temu treści będą ze sobą spójną, a przekaz dopasowany do czegoś, co w marketingu nazywamy brand voicem (linią komunikacyjną danej marki).  

Copy.ai  

Copy.ai, podobnie jak Jasper, to kolejna platforma do generowania treści, umożliwiająca tworzenie sloganów, nagłówków, opisów produktów oraz treści e-mail. Copy.ai oferuje wiele gotowych szablonów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu marketerzy mogą szybko generować wysokiej jakości treści, które przyciągają uwagę odbiorców. Ale nie tylko – narzędzie to oferuje także moduł do wsparcia procesów sprzedaży, umożliwiający m.in. analizę działań konkurencji. 

MarketMuse 

MarketMuse to jednocześnie narzędzie do analizy rynku i optymalizacji treści. Wykorzystuje AI do analizy konkurencji, identyfikowania luk w treściach oraz sugerowania tematów, które mogą zainteresować odbiorców. MarketMuse pomaga również w tworzeniu treści pod kątem ich optymalizacji na potrzeby wyników wyszukiwania (SEO), co zwiększa widoczność strony w wyszukiwarkach. To dobre narzędzie dla marketerów, którzy chcą tworzyć wartościowe i dobrze zoptymalizowane treści. 

BuzzSumo 

BuzzSumo to platforma do analizy treści i identyfikacji trendów. Wykorzystuje AI do monitorowania, które treści są najczęściej udostępniane i komentowane w mediach społecznościowych. BuzzSumo pozwala także na śledzenie aktywności konkurencji, czy identyfikację influencerów, którzy mogą pomóc w promocji marki. Dzięki temu narzędziu marketerzy mogą lepiej zrozumieć, jakie treści są najbardziej efektywne i jak przyciągnąć uwagę odbiorców. 

Chatfuel 

Chatfuel to narzędzie do tworzenia chatbotów, które mogą automatyzować odpowiedzi na maile oraz wiadomości na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Dzięki AI, Chatfuel potrafi rozpoznawać i odpowiadać na pytania klientów w czasie rzeczywistym. To znacznie zwiększa efektywność obsługi klienta i pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów. 

ManyChat 

ManyChat to zaawansowane narzędzie do tworzenia chatbotów, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji interakcji z klientami na różnych platformach komunikacyjnych, w tym na Messengerze, Instagramie, WhatsAppie. Jak działa? Ustawiasz słowo kluczowe, którym odbiorcy mają zareagować (skomentować, odpowiedzieć na relację, wysłać wiadomość), a narzędzie automatycznie wysyła ustawioną przez Ciebie wiadomość. W przypadku małych biznesów (i kont) wersja bezpłatna powinna być wystarczająca. 

Crystal 

Crystal to narzędzie do personalizacji komunikacji, które wykorzystuje AI do analizy osobowości odbiorców. Dzięki temu marketerzy mogą dostosować swoje wiadomości do indywidualnych preferencji i stylu komunikacji każdego klienta. Crystal pomaga tworzyć bardziej spersonalizowane i skuteczne treści, co zwiększa zaangażowanie i satysfakcję odbiorców. 

BetterFeedback 

BetterFeedback to polskie narzędzie, które wykorzystuje nowoczesne technologie do analizy interakcji z klientami. Jego głównym celem jest lepsze zrozumienie potrzeb klientów, identyfikowanie trendów oraz formułowanie wniosków mogących przyczynić się do poprawy jakości oferowanych usług i produktów. Narzędzie nie tylko rejestruje rozmowy, ale także je analizuje, aby wyłuskać kluczowe informacje i zrozumieć prawdziwe potrzeby klientów. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, BetterFeedback potrafi rozpoznawać ukryte wzorce i trendy, które mogą być niewidoczne „w zwykłej rozmowie”.  

Podsumowanie 

Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów sztucznej inteligencji jest jej zdolność do adaptacji i ciągłego doskonalenia, co czyni ją niezwykle wartościowym narzędziem w dynamicznie zmieniającym się środowisku marketingowym. 

Wykorzystanie AI w marketingu to nie tylko trend, ale konieczność w erze cyfrowej. Dzięki narzędziom AI, marketerzy mogą lepiej rozumieć swoich klientów, optymalizować działania i osiągać lepsze wyniki. To inwestycja, która szybko się zwraca i przynosi wymierne korzyści. W końcu czas jest naszym nieocenionym zasobem.

O Autorze

dr Mariusz Lewandowski – specjalista z zakresu digital marketingu. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, konsultant biznesowy. Od kilku lat wspiera lokalne środowisko start-upowe, organizator cyklicznych spotkań networkingowdych dla marketerów i przedstawicieli MSP. Twórca kursu video poświęconego wykorzystaniu serwisu LinkedIn w budowaniu marki osobistej, wydanego przez grupę Helion. Prywatnie fan dobrej kawy i spędzania czasu na łonie natury. Na Instagramie popularyzuje wiedzę ze swoich obszarów jako @panodmarketingu. 

Skip to content