Po czym poznać że przyszedł czas na zmiany zawodowe
  • Pierwszy biznes

Dofinansowanie na start – jak uzyskać dotację dla Twojego biznesu? 

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Masz dobry pomysł na biznes, ale brakuje Ci funduszy na jego otwarcie? Warto zainteresować się dotacjami! Istnieje wiele możliwości otrzymania dofinansowania na start przedsiębiorstwa. Sprawdź, czy możesz je otrzymać, ile można w ten sposób zyskać oraz co trzeba zrobić, aby pozyskać dotację. 

Dotacje z urzędu pracy 

Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, możesz uzyskać dotację z powiatowego urzędu pracy. Jeśli urząd dysponuje środkami, a Ty spełnisz warunki, możesz otrzymać dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Taką dotację możesz wykorzystać np. na wynajęcie lokalu, wyposażenie firmy czy reklamę. 

Dotację można otrzymać jednorazowo, a jej wysokość nie może przekraczać 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dotacje z urzędu pracy są dostępne dla: 

  • bezrobotnych, 
  • opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy nie pracują i poszukują pracy, 
  • absolwentów centrum integracji społecznej, 
  • absolwentów klubu integracji społecznej. 

Dotacji nie otrzymasz, jeśli: 

  • otrzymałeś już bezzwrotne środki Funduszu Pracy lub inne bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, a także założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej; 
  • masz wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a działalność była prowadzona przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku. 

Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek, który powinien zawierać: 

  • kwotę, o którą się ubiegasz, 
  • rodzaj planowanej działalności gospodarczej, 
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania, 
  • szczegółową specyfikację planowanych wydatków, 
  • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków. 

Pamiętaj, że musisz wystąpić o dotację przed zarejestrowaniem działalności. Procedura zazwyczaj trwa ok. miesiąca (choć może również dłużej). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku należy podpisać umowę z danym urzędem pracy oraz poręczycielami.  

Ważne! Obecność poręczycieli to zwykle warunek konieczny. Mogą nimi być osoby fizyczne (co najmniej dwie) o stałych dochodach. Jeśli nie masz poręczycieli, koniecznie zapytaj w urzędzie o inne metody zabezpieczenia (dopuszczalne są m.in. blokada środków zgromadzonych na rachunku bankowym, zastaw na prawach lub rzeczach, gwarancja bankowa lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika)1. 

Następnie pieniądze w ciągu kilku dni trafiają na konto wnioskodawcy. Działalność gospodarczą należy natomiast założyć w terminie zawartym w umowie i prowadzić przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy. 

Dotacje unijne na własny biznes 

Nowi przedsiębiorcy mogą także skorzystać z dofinansowania w formie dotacji unijnych dla nowych firm. Istnieje mnóstwo funduszy unijnych, które finansują rozmaite projekty. Ich dostępność różni się jednak w zależności od województwa.  

Warunki przyznawania dotacji i kwoty dofinansowania również mogą się różnić. Zależą przede wszystkim od tego, do kogo jest kierowany projekt i jaki podmiot go realizuje. Zazwyczaj projekty unijne powstają z myślą o specyficznych grupach beneficjentów. Oprócz dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej można skorzystać m.in. z doradztwa, szkoleń, praktyk.  

Aktualnie działające programy można sprawdzić w Wyszukiwarce Dotacji. Aby skorzystać z wybranego projektu, należy się skontaktować z podmiotem, który go realizuje. Na stronie znajdziesz także informacje na temat pomocy udzielanej osobom chcącym uzyskać dotacje. 

Pożyczka na założenie firmy od Banku Gospodarstwa Krajowego 

Nawet jeśli nie przysługuje Ci prawo do bezzwrotnej dotacji, możesz pozyskać środki na swoją działalność w ramach pożyczki – na przykład od Banku Gospodarstwa Krajowego. Instytucja realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. O pożyczkę mogą się ubiegać: 

  • studenci ostatniego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich, 
  • absolwenci szkół i uczelni wyższych poszukujący pracy, do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, 
  • bezrobotni zarejestrowani w urzędzie, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, 
  • opiekunowie osób niepełnosprawnych – członkowie rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną, niepobierający świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego. 

Maksymalna kwota pożyczki to równowartość 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jej oprocentowanie jest bardzo korzystne, ponieważ wynosi  0,25 lub 0,1 stopy redyskonta weksli NBP (w marcu 2024 aktualne oprocentowanie to 1,45% lub 0,58% w skali roku), w zależności od rodzaju podejmowanej działalności gospodarczej. Ponadto nie trzeba płacić prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki. Spłatę można rozłożyć na maksymalnie 7 lat oraz skorzystać z maksymalnie 12-miesięcznego okresu karencji. 

Aby skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie firmy, należy zgłosić się do instytucji, która działa w miejscu, gdzie planujesz otworzyć firmę i złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wypełnianiu wniosku, możesz umówić się na konsultację z doradcą. 

Uzyskaj dotację na swój biznes! 

Jak widać możliwości otrzymania dotacji na start są dość szerokie. Jeśli nie przysługują Ci dotacje z urzędu pracy, możesz otrzymać dofinansowanie unijne. Wymaga to jednak znalezienie odpowiedniego projektu. Ponadto nowi przedsiębiorcy mogą uzyskać preferencyjną pożyczkę z BGK. Dzięki bardzo niskiemu oprocentowaniu stanowi ona tańsze rozwiązanie niż komercyjne kredyty i pożyczki. 

Przeczytaj także: 

Sztuka radzenia sobie ze stresem | Studium przedsiębiorczości 

Prawne aspekty zatrudniania pierwszych pracowników 

Jak rozpoznać pracoholizm i jak mu zapobiegać?  – Studium Przedsiębiorczości 

Skip to content