- Cudzoziemcy w biznesie
- Pierwszy biznes
Co musisz wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej?
Jednoosobowa działalność gospodarcza (w skrócie JDG) to najprostsza forma prowadzenia własnej firmy. Jest bardzo chętnie wybierana ze względu na prostotę i niskie koszty prowadzenia. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 2,6 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych1, z czego znaczna część to mikroprzedsiębiorcy. Skoro trafiłeś na nasz artykuł, prawdopodobnie rozważasz założenie JDG. Znajdziesz tutaj najważniejsze informacje, z którymi warto zapoznać się przed założeniem JDG.
Definicja JDG
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której właściciel jest jedynym podmiotem prowadzącym firmę. JDG nie posiada samoistnej osobowości prawnej, co oznacza, że właściciel (osoba fizyczna) i firma są traktowani jako jeden byt prawny. Właściciel JDG jest w pełni odpowiedzialny za zobowiązania firmy, zarówno majątkiem firmowym, jak i osobistym.
Plusy i minusy JDG
Plusy:
- prostota rejestracji,
- bezpłatne założenie firmy,
- pełna kontrola nad firmą,
- możliwość wyboru formy opodatkowania,
- niższe koszty startowe niż w przypadku innych form prowadzenia działalności,
- brak wymogu tworzenia kapitału firmy,
- elastyczność (możliwość zawieszenia czy likwidacji),
- niższe koszty obsługi księgowej,
- ograniczone obowiązki sprawozdawcze,
- większa oferta ulg dla przedsiębiorców czy dofinansowań.
Minusy:
- Odpowiedzialność osobista tj. brak możliwości rozdzielenia majątku prywatnego od firmowego (właściciel odpowiada za firmę majątkiem własnym),
- ograniczony kapitał finansowy,
- konieczność zarządzania wszelkimi aspektami firmy,
- konieczność znajomości podstawowych przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym opodatkowaniem.
Rejestracja firmy
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo prosta i nic nie kosztuje. Na Biznes.gov.pl założysz firmę online. To jedno okienko, czyli miejsce, w którym załatwisz wszystkie formalności. JDG możesz prowadzić, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, nie musisz być obywatelem/obywatelką Polski.
Aby móc prowadzić działalność “musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą”. 2 Rejestrując działalność gospodarczą musisz podać jej nazwę (firmę), która musi zawierać co najmniej Twoje imię i nazwisko. “Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil Twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie”. 3
Pamiętaj, że na swoje nazwisko możesz zarejestrować jedną jednoosobową działalność gospodarczą. Może ona jednak prowadzić różne rodzaje działalności. Określasz to, wybierając kod PKD swojej działalności. Tutaj znajdziesz oficjalną wyszukiwarkę kodów PKD – sprawdź je i wybierz przed rejestracją działalności.
Forma opodatkowania
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.
Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
- według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 4
Więcej o podatkach dowiesz się z tego artykułu.
Podatek VAT
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, nie musisz być VAT-owcem (płatnikiem VAT) tj. naliczać i opłacać tenże podatek. Nie jest to wymagane także wtedy, gdy sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie.
Wybrane towary i usługi zwolnione z VAT to np. usługi edukacyjne (szkoły, przedszkola, uczelnie), usługi medyczne (lekarze, dentyści, pielęgniarki), usługi bankowe i ubezpieczeniowe, usługi społeczne, a także te związane z kulturą i sportem czy usługi pogrzebowe.
Pamiętaj jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a szczegółowe przepisy można znaleźć w ustawie o podatku od towarów i usług.
ZUS
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek do ZUS. Są to: składka na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne (emerytalne, wypadkowe, rentowe), a także składki na Fundusz Pracy. Istnieje również składka chorobowa, ale jej opłacanie jest dobrowolne.
Ile wynoszą składki do ZUS? Tego dowiedz się z artykułu na temat kosztów prowadzenia JDG.
Księgowość
Przedsiębiorcy muszą prowadzić dokumentację rachunkową, w skład której wchodzą: faktury, rachunki, ewidencje. Jedynym wyjątkiem są firmy, które wybiorą kartę podatkową – w ich przypadku taka dokumentacja nie jest potrzebna, ponieważ kwotę podatku na dany rok podatkowy ustala im naczelnik właściwego urzędu skarbowego.5
Prowadzenie księgowości na własną rękę — choć teoretycznie jest to najtańsza opcja, wymaga wiedzy, sporego nakładu czasu i uwagi. Najlepszą opcją dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest korzystanie z usług biura rachunkowego — koszt takiej usługi zaczyna się od kilkuset złotych miesięcznie. Możliwe jest także zatrudnienie księgowego na etacie — to najbardziej kosztowne rozwiązanie, zazwyczaj stosowane przez firmy na bardziej zaawansowanym etapie rozwoju. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą sam musi zdecydować co wybrać.
Rachunek bankowy
Przedsiębiorcy mogą korzystać w swojej działalności z rachunku firmowego lub prywatnego pod warunkiem, że jest to konto zarejestrowane na jednego właściciela. Konto bankowe jest niezbędne, ponieważ nie wszystkie transakcje mogą być realizowane za pomocą gotówki.
“Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może dokonywać płatności gotówkowych, jeśli:
- stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
- jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.
Rachunek firmowy (a nie prywatny) będzie ci potrzebny, jeśli:
- jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT,
- dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności”. 6
Pracownicy
Choć mogłoby się wydawać, że jednoosobową działalność gospodarczą ogranicza się jedynie do samozatrudnienia, to jednak w ramach takiej działalności można zatrudniać więcej niż jedną osobę, a w praktyce liczba pracowników może być dowolna. Decyduje o tym przedsiębiorca patrząc na koszty i zapotrzebowanie.
Zawieszenie i likwidacja działalności
Przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie działalności oznacza, że w tym okresie przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie wystawia faktur i nie płaci składek na ZUS, chyba że zatrudnia pracowników, wtedy składki muszą być opłacane. Zawieszenie można zgłosić w CEIDG online, a po zakończeniu tego okresu działalność może być wznowiona.
Zamknięcie działalności to proces trwałego zakończenia prowadzenia firmy. Przedsiębiorca musi zgłosić ten fakt w CEIDG. Po zamknięciu działalności należy dopełnić formalności związanych z podatkami, ZUS oraz ewentualnymi zobowiązaniami finansowymi i kontraktowymi.
Obie procedury są stosunkowo proste, ale wymagają dopełnienia odpowiednich formalności, aby uniknąć późniejszych problemów prawnych lub finansowych.
—————–
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już więcej na temat prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadzenie JDG ma swoje zalety i wady, więc decyzja o tym, czy warto się na nią zdecydować, zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju prowadzonej działalności, oczekiwań finansowych oraz preferencji osobistych. Trzymamy kciuki za Twój sukces!
1 Ile lat działa przeciętny polski przedsiębiorca? – MGBI
2, 3, 4, 5, 6 Co musisz wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiebiorcy