- Pierwszy biznes
- Rozwój biznesu
Budowanie marki – co warto o tym wiedzieć?
W biznesie posiadanie znanej i szeroko rozpoznawalnej marki jest uważane za jeden z największych sukcesów. Nie każdy jest w stanie zbudować globalne imperium, ale zdecydowanie warto walczyć o ekspozycję i reputację w danej branży czy na lokalnym rynku. Na czym polega budowanie marki? Jak to robić? Dlaczego to się opłaca?
Budowanie marki – czym jest branding?
Proces budowania marki można opisać jednym słowem – branding. Pochodzi ono od angielskiego słowa „brand”, które oznacza markę. Branding polega na tworzeniu marki od podstaw i budowaniu jej świadomości. Jest to proces ciągły, skupiający się na spełnianiu oczekiwań konsumentów i dopasowywaniu się do zmiennych wymagań rynku.
Marka to natomiast nie tylko nazwa firmy czy produktu. To również cała jej otoczka związana z emocjami, jakie wywołuje i stylem życia, jaki reprezentuje. Tym samym budowanie marki pozwala klientom identyfikować się z jej ofertą.
Budowanie marki – dlaczego warto?
Pojęcie „marka” często kojarzy się z największymi koncernami i firmami rozpoznawalnymi na całym świecie (jak Coca-Cola, IKEA czy Adidas). O budowanie marki powinien jednak zadbać każdy biznes.
Branding zapewnia bowiem:
- większą rozpoznawalność marki wśród grupy docelowej – łatwość dotarcia do osób, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą;
- tworzenie pozytywnego wizerunku marki – która dzięki temu cieszy się większym zaufaniem;
- łączenie określonych skojarzeń z marką – tym samym może ona reprezentować konkretny styl życia czy aspiracje;
- budowanie lepszych relacji z konsumentami – którzy dzięki temu są bardziej skłonni wracać do Twojej firmy;
- zwiększenie konkurencyjności na rynku – im bardziej rozpoznawalna jest Twoja marka, tym większa szansa, że pokonasz konkurencję.
Branding od podstaw: co wpływa na kształt marki?
Marka tak naprawdę składa się z wielu elementów. Jeśli chcesz ją skutecznie budować, musisz zadbać o to, aby wszystkie ze sobą współgrały i były dopracowane. Do najważniejszych aspektów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy brandingu, należą:
- nazwa firmy – musi być m.in. unikalna i łatwa do zapamiętania; jej opracowanie to jeden z najważniejszych elementów brandingu;
- misja i wizja marki – musisz dokładnie wiedzieć, co Twoja marka ma sobą reprezentować i dokąd zmierzać;
- strategia marketingowa – równie ważny jest zespół zasad, którymi ma się kierować marka w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, zaproponowania określonej wartości klientom i przyciągnięcia ich do skorzystania z usług;
- system identyfikacji wizualnej – marka powinna mieć charakterystyczne logo i swój unikalny styl obejmujący kolory, czcionki, symbole i inne elementy graficzne, które ją reprezentują;
- sposób komunikacji – poza warstwą wizualną ważna jest warstwa komunikacyjna; dobrze, jeśli marka stosuje swój unikalny system narracji i stawia w każdym przekazie na spójny, charakterystyczny styl;
- strona internetowa – w dzisiejszych czasach jest to jedno z najważniejszych narzędzi komunikacyjnych i wizerunkowych; pozwala zaprezentować markę z najlepszej strony i przedstawić jej historię oraz wartości;
- jakość produktów lub usług – nie da się zbudować silnej marki, jeśli Twoi klienci będą niezadowoleni z jakości produktów lub usług; muszą one spełniać składane obietnice i być dopasowane do potrzeb grupy docelowej;
- reklama i promocja – wszelkie działania reklamowe silnie wpływają na wizerunek marki; reklama jest potrzebna niezależnie od branży i skali działania, ponieważ pomaga dotrzeć do klientów z informacją o Twojej firmie i tym, czym się zajmuje.
Budowanie marki – jak zbudować silny brand?
Wiesz już, że na silną markę składa się wiele elementów. Jednak jak zbudować ją od podstaw? Ten proces można podzielić na kilka głównych kroków.
- Analiza rynku i konkurencji
W pierwszej kolejności należy zbadać sytuację wyjściową. Jakie mocne i słabe strony ma Twoja firma? Jakie widzisz dla niej szanse i zagrożenia? Jak wygląda na tle konkurencji i czym się wyróżnia? Jakie ma cele i wartości? Taka analiza pozwoli Ci umiejscowić swoją markę na rynku. Stanowi ona idealną bazę do dalszych działań.
- Stworzenie strategii marki
Nie możesz budować silnej marki bez wykształcenia jej strategii. W tym celu powinieneś określić jej cel oraz:
- wartość,
- grupę docelową,
- archetyp,
- tone of voice.
Nie zapomnij, że wszystkie te aspekty powinny być spójne i zgodne z oczekiwaniami grupy docelowej. Do stworzenia strategii niezbędna będzie także analiza konkurencji i otoczenia rynkowego. W ten sposób sprawdzisz, czym Twoja firma wyróżnia się na tle innych i określisz jej mocne strony.
- Projektowanie marki
Pod tym pojęciem można rozumieć wszystkie czynności związane z tym, jak Twoja marka będzie się prezentować. Chodzi tu o jej nazwę, logo, elementy identyfikacji wizualnej, ale też kanały komunikacji, sposób promocji czy prowadzenia marketingu. Silna marka powinna mieć charakterystyczną tożsamość i spójnie się prezentować.
- Wdrażanie
Gdy podejmiesz już większość kluczowych decyzji, czas na wdrażanie – począwszy od rejestracji nazwy i przygotowanie kompleksowej identyfikacji wizualnej, poprzez stworzenie strony internetowej i kanałów w social media aż po materiały promocyjne i reklamę. Pamiętaj o spójności i podkreślaniu wartości ważnych dla klienta.
- Komunikacja
Silna marka powinna być stale utrzymywana w świadomości odbiorców. Dlatego należy dbać o stałą komunikację z klientami poprzez narzędzia takie jak blog firmowy, newsletter czy social media. Pomoże to budować spójny wizerunek oraz społeczność wokół Twojej marki.
- Dbanie o spójność
Trzeba pamiętać, że branding jest procesem ciągłym. Praca przy budowaniu marki nigdy się nie kończy. Realizowane działania i ich wyniki należy analizować, aby następnie wyciągać wnioski dotyczące tego, co się sprawdza, a co nie. Niezbędne jest też zachowanie spójności – tylko wówczas Twoja marka będzie mogła stworzyć rozpoznawalny, charakterystyczny wizerunek i styl.
W Polsce działalność gospodarczą mogą zakładać i prowadzić nie tylko jej obywatele. Prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca jest jak najbardziej możliwe. Na takich samych zasadach jak obywatele Polski mogą zakładać firmy: