• Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

5 umiejętności, które rozwiniesz, prowadząc własny biznes 

Brak ocen

Sylwia Królikowska

Sylwia z wykształcenia jest psychologiem – ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ze specjalizacjami psychologia biznesu oraz zarządzanie zmianą, obecnie pisze doktorat z zakresu charyzmy. Od ponad 20 lat specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń i do tej pory przeszkoliła kilkanaście tysięcy liderów na całym świecie. Współpracuje głównie z korporacjami, a do grona jej klientów należą m.in. Amazon, Facebook, Google, Shell, Unilever, i wiele innych. Najchętniej wspiera liderów w rozwijaniu ich umiejętności empatycznego przywództwa, budowania autorytetu opartego na spójności i autentyczności oraz prowadzeniu tzw. „trudnych” rozmów. Autorka trzech książek, ekspert w Radiu ZET i telewizji TVN24. Według Forbesa jedna z najbardziej wpływowych kobiet na polskim LinkedIn. 

Nic nie rozwija tak bardzo, jak praktyka i zdobywane z nią doświadczenie. Bycie przedsiębiorcą to nie tylko wspaniałe rozwojowe wyzwanie, ale także ogrom satysfakcji, gdy patrzymy, jak bardzo dojrzeliśmy i jakie nowe kompetencje zdobyliśmy. Nawet jeśli po czasie zdecydujemy, że nie chcemy już kontynuować prowadzenia danego biznesu, to umiejętności, jakie zdobyliśmy w czasie jego prowadzenia, zostaną z nami na zawsze. Te umiejętności to: 

Umiejętności liderskie: prowadzenie własnego biznesu wymaga umiejętności zbudowania i rozwijania zespołu. Samemu idzie się szybko, ale z zespołem można dojść dalej. Jako liderzy nie tylko delegujemy zadania, udzielamy informacji zwrotnych czy motywujemy naszych współpracowników do tego, by się nie poddawać przeciwnościom losu, ale także rozwiązujemy konflikty i dbamy o integrację zespołu. Wszystko to są niezwykle ważne kompetencje, a ich posiadanie pomaga nam nie tylko w życiu zawodowym, ale także osobistym. 

Zarządzanie sobą w czasie: o ile nie można zarządzać czasem, o tyle zarządzanie sobą w czasie jest niezwykle przydatną umiejętnością. Prowadzenie własnego biznesu wymaga zdolności realistycznego planowania i konsekwentnego wdrażania planów w życie. Wymaga także umiejętności zarządzania rozpraszaczami i określania priorytetów działania. Jako przedsiębiorcy rozumiemy, że czas to pieniądz, więc uważnie analizujemy, w jakie aktywności się angażujemy, a w jakie nie. Tego typu podejście do czasu wymaga od nas asertywności, a więc przy okazji lepszej organizacji czasu pracy stajemy się dodatkowo asertywni, bo wiemy, że jeśli sami nie zadbamy o swój czas, to nikt tego za nas nie zrobi. 

Podejmowanie decyzji: prowadząc własny biznes, każdego dnia podejmujemy wiele, często trudnych i niewygodnych, decyzji. Analizujemy ryzyka i porównujemy alternatywne scenariusze. Uczymy się, że nigdy nie będziemy mieli pewności, czy dana decyzja jest słuszna, i przede wszystkim rozumiemy, że brak decyzji to też decyzja, tylko że podjęta za nas przez kogoś innego. Uczymy się ponosić konsekwencje błędnych decyzji i wyciągać lekcje z niepowodzeń. To wszystko zaś wzmacnia nas i sprawia, że z każdą podjętą decyzją zyskujemy zaufanie do samych siebie, a to jest jeden z najważniejszych kapitałów, jakie można mieć w życiu. 

Odwaga: tak, odwaga może być rozumiana nie tyle jako cecha naszej osobowości, co jako umiejętność, którą można rozwijać. Odwaga nie oznacza bowiem braku strachu, bo strachu nie czuje tylko głupiec albo psychopata. Odwaga oznacza, że czegoś się boimy (bo to jest naturalne), ale działamy mimo strachu. Prowadzenie własnego biznesu wymaga od nas wiele odwagi i regularnego wychodzenia ze strefy komfortu. Z każdym kolejnym krokiem jest nam łatwiej, bo zyskujemy zaufanie do samych siebie i rozumiemy, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, jest jakieś wyjście. 

Zarządzanie finansami: nie da się skutecznie prowadzić własnego biznesu bez uważności na finanse. Gdy pracujemy na własny rachunek, to przyglądamy się każdej złotówce, bo wiemy, jak długo i ciężko musimy na nią pracować. Szacunek do pieniądza i uważne nim dysponowanie to coś, co powinien posiadać każdy przedsiębiorca, zaś zdobycie tej umiejętności pomoże nam nie tylko w życiu zawodowym, ale przede wszystkim w życiu osobistym. Osoby, które mają doświadczenie jako przedsiębiorcy, zwykle rozumieją, po co jest „poduszka finansowa”, i mają motywację, by regularnie oszczędzać i odkładać pieniądze na tzw. „czarną godzinę”. W czasach gdy większość Polaków deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności, to faktycznie niezwykle ważna i unikalna umiejętność. 

Wielu z nas, rozpoczynając prowadzenie biznesu, nie ma kompetencji, by od razu robić to dobrze. To jednak nie stoi na przeszkodzie, by każdego dnia się uczyć, rozwijać swoje umiejętności i każdego dnia stawać się coraz lepszym przedsiębiorcą. Zaś umiejętności, które zdobędziemy, prowadząc własny biznes, są tymi, które pomogą nam nie tylko w życiu zawodowym, ale także osobistym. 

Skip to content