• Cudzoziemcy w biznesie
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Jak wyłonić najlepsze CV i nie przeoczyć kandydata, na którego czekasz? Zasady skutecznej rekrutacji 

5.00 (4)

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Zasady skutecznej rekrutacji

Wybór właściwego kandydata do pracy nie jest łatwy. W wielu przypadkach błędy są popełniane już na etapie analizy CV, co może prowadzić do pominięcia idealnej osoby na dane stanowisko. Jak uniknąć takich sytuacji i nie przeoczyć najlepszego kandydata? Poznaj zasady skutecznej rekrutacji i narzędzia, które ułatwią Ci analizę CV. 

Po pierwsze: dokładnie określ swoje wymagania  

Znalezienie właściwego kandydata do pracy będzie praktycznie niemożliwe, jeśli nie będziesz wiedzieć dokładnie, czego szukasz. Dlatego przeprowadzenie skutecznej rekrutacji i analizy CV wymaga cofnięcia się o krok. Pracodawca musi mieć konkretne punkty odniesienia, według których będzie oceniał zgłoszenia. 

Należy określić, jakie konkretne kwalifikacje powinien mieć dany pracownik, jaką rolę w zespole ma pełnić, jakie doświadczenia są najbardziej cenione. Warto też zwrócić uwagę na tzw. umiejętności miękkie oraz wartości, których przestrzegania oczekujesz. Należy określić i zapisać wszystkie cechy, które sprawią, że dana osoba będzie idealnie pasować do zespołu.  

Ważne, aby wymagania były konkretne, precyzyjnie określone, ale też realistyczne. Dzięki temu znalezienie idealnego kandydata będzie łatwiejsze. Zawarcie konkretnych wymagań w ogłoszeniu rekrutacyjnym pomoże też ograniczyć liczbę zgłoszeń i z góry wyeliminować wielu aplikantów niedopasowanych do oferowanego stanowiska. 

Analiza CV: jak zawęzić poszukiwania do najlepszych kandydatów? 

Po określeniu dokładnych wymagań i otrzymaniu kandydatur można przejść do pierwszego etapu rekrutacji pracownika, jakim jest analiza CV. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto je podzielić na dwa główne etapy. 

Eliminacja kandydatów, którzy nie spełniają kryteriów 

Mając na uwadze określone wymagania, można przejść do wstępnej selekcji kandydatów. Weryfikując otrzymane CV, warto zwracać szczególną uwagę na: 

  • oznaki nastawienia na osiągnięcia i wyniki,  
  • tempo rozwoju zawodowego, 
  • cele zawodowe w odniesieniu do oferowanego stanowiska, 
  • gotowość do poświęceń i ciężkiej pracy, 
  • formę graficzną i staranność przygotowania. 

Wstępna analiza pozwoli odrzucić mało interesujących kandydatów. Dzięki temu można poświęcić więcej czasu na szczegółową analizę podań najlepszych aplikantów.  Należy mieć na uwadze, że z CV tak naprawdę nie da się wyłapać poziomu umiejętności czy cech osobowości kandydata – te można dopiero zweryfikować na dalszych etapach rekrutacji. W CV potencjalny pracownik jedynie deklaruje, jakie ma doświadczenie i umiejętności, ale wcale nie musi się to pokrywać z prawdą.

Poprzez analizę CV można jednak zdiagnozować braki w niektórych kompetencjach. Jeśli zależy Ci na przywiązaniu do szczegółów i dokładności kandydata, zwróć uwagę na samą formę, w jakiej zostało dostarczone CV. Błędy, literówki, brak spójności w doborze czcionek czy formatowaniu tekstu zwykle oznaczają niską dbałość o szczegóły u kandydata. W związku z tym może się nie nadawać na stanowisko, w którym jest ona niezbędna.  

Przerwy w zatrudnieniu mogą z kolei oznaczać, że dana osoba straciła poprzednią pracę w niespodziewany dla siebie sposób. To z kolei sugeruje, że nie radziła sobie wystarczająco na poprzednim stanowisku.  

Warto zwracać uwagę również na górnolotne deklaracje dotyczące znajomości pewnych zagadnień. Biegłość w niektórych dziedzinach jest niemożliwa do osiągnięcia po pół roku doświadczenia. Tego typu deklaracja może więc oznaczać brak zrozumienia dla złożoności danego zagadnienia lub brak uczciwości na temat swoich kompetencji. W takim przypadku należy również ostrożnie podchodzić do pozostałych deklaracji kandydata. 

Porównanie aplikacji kilku najlepszych kandydatów 

Po odrzuceniu CV, które nie spełniają kryteriów, należy się skupić na analizie i porównaniu pozostałych aplikacji. Skoncentruj się nie tylko na tym, czy kandydat ma ciekawe doświadczenie, ale także na jego dopasowaniu do konkretnego stanowiska (np. pod względem budżetów czy środowiska w jakim do tej pory operował).  

Poprzez samo CV nie da się zweryfikować umiejętności czy kompetencji miękkich, ale można np. zweryfikować motywację do rozwoju. Jeżeli doświadczenie kandydata rozwija się stabilnie w określonym obszarze, jest ona najprawdopodobniej wysoka. 

Narzędzia rekrutacyjne, które ułatwią Ci analizę CV i wybór najlepszego kandydata 

Przeglądanie dokumentów kandydatów krok po kroku zajmuje sporo czasu. Dlatego warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, które usprawniają ten proces. Mowa tu m.in. o systemach Applicant Tracking System. ATS może na przykład szybko sortować znaczną liczbę CV i zidentyfikować najlepiej dopasowanych kandydatów na podstawie zdefiniowanych kryteriów. Zmniejsza tym samym potrzebę ręcznego przeglądania CV i oszczędza czas rekruterów, pozostawiając go więcej na dogłębną analizę najlepszych zgłoszeń. 

ATS to jednak złożone platformy oprogramowania, które mogą być wykorzystywane także do przechowywania i organizacji CV oraz innych dokumentów przesyłanych przez kandydatów. Ponadto umożliwiają automatyzację niektórych zadań – np. wysyłania wiadomości e-mail do kandydatów lub planowania rozmów kwalifikacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele programów i platform ATS dopasowanych do różnych potrzeb rekruterów. 

Jak wyłonić najlepsze CV: podsumowanie 

Skuteczne wyłonienie najlepszych kandydatów do pracy wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dokładnej analizy. Należy przede wszystkim jak najdokładniej określić kryteria opisujące idealnego kandydata oraz nauczyć się zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze w CV. Warto też wykorzystać nowoczesne technologie, które mogą usprawnić cały proces. 

Skip to content