Po czym poznać że przyszedł czas na zmiany zawodowe
  • Pierwszy biznes
  • Rozwój biznesu

Po czym poznać, że przyszedł czas na zmiany zawodowe?

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Według badań zła atmosfera w pracy, toksyczna kultura lub brak wsparcia ze strony przełożonych są częstymi powodami, dla których pracownicy decydują się odejść z firmy. Długotrwały stres wynikający z konfliktów w zespole czy braku szacunku ze strony zarządzających także może skutecznie zniechęcać do pozostania w danej organizacji.1 

Może to najwyższy czas, by pomyśleć o własnej działalności? Oto 15 symptomów, po których poznasz, że najwyższy czas na nowe! 

  1. Dłuży Ci się czas w pracy  

Regularnie zerkasz na zegarek? Często praca staje się nudna, gdy jest powtarzalna i przewidywalna. Jeśli zadania nie wymagają różnorodnych umiejętności ani kreatywności, mogą wywoływać poczucie monotonii. Kiedy zadania są zbyt proste w stosunku do naszych umiejętności, nie angażują nas intelektualnie i powoduje to frustrację i znużenie. Zbyt niskie obciążenie zadaniami także sprawia, że nie czujemy się zaangażowani ani produktywni. 
 

  1. Nie masz szans na dalszy rozwój 

Jak wskazują wyniki badań, brak ścieżki kariery lub perspektyw na rozwój zawodowy prowadzi do frustracji i decyzji o poszukiwaniu nowych wyzwań. Pracownicy chcą widzieć, że ich wysiłek jest doceniany i ma szansę na awans. 2 Rozwój zwiększa Twoją motywację i satysfakcję z pracy, a także Twoją pewność siebie. Gdy nie czujesz, że się rozwijasz, w najlepszym wypadku stoisz w miejscu.  

  1. Firma nie inwestuje w Twoje szkolenia  

Szkolenia są kluczowe dla rozwoju pracownika, ale i organizacji. Szkolenia, zwłaszcza te specjalistyczne bywają kosztowne, z kolei niektórzy przełożeni uważają, że inwestycja w pracownika spowoduje, że szybko nabierze on nowych kompetencji i odejdzie do pracy w innym miejscu. Często brak świadomości korzyści płynących ze szkoleń sprawa, że w obecnej pracy nie możesz liczyć na dalszy rozwój i inwestycję w Ciebie.  

  1. Nie czujesz się doceniony  

Dokładasz wszelkich starań, by wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafisz, jednak rzadko kiedy słyszysz pochwałę? Pozytywne informacje zwrotne mają ogromne znaczenie dla pracownika. Uznanie za dobrze wykonaną pracę pokazuje, że wysiłek i zaangażowanie są doceniane, co z kolei skłania do kontynuowania takiego zachowania. Dobre słowa wpływają także pozytywnie na dobre samopoczucie, budowanie relacji i zaufania. Redukują stres i wypalenie, a często także wpływają na wzrost wydajności.  

  1. Straciłeś serce, do tego co robisz 

Twoja praca nie jest Twoją pasją? A może brakuje Ci satysfakcji z wykonywanej pracy? Brak radości z wykonywanej pracy może prowadzić do monotonii czy poczucia pustki. Gdy brak motywacji przeradza się w permanentny stan, przestajemy być produktywni i zmotywowani.  

  1. Męczy Cię rutyna 

Jeśli Twoje zadania są powtarzalne, monotonne i brakuje Ci nowych wyzwań, szybko może dopaść Cię rutyna. Gdy praca staje się automatyczna i przewidywalna, przestaje stymulować Cię do rozwoju. Rutyna bierze się także z braku możliwości podnoszenia kwalifikacji czy kompetencji. Jeśli pracownik nie ma okazji zdobywać nowych umiejętności, podejmować wyzwań lub awansować, jego praca staje się statyczna. A przecież chcesz się rozwijać, prawda? 

  1. Brakuje Ci balansu między życiem zawodowym, a prywatnym 

Jak wskazują badania, coraz więcej pracowników, zwłaszcza po pandemii, oczekuje elastycznych godzin pracy oraz lepszej równowagi między pracą a życiem osobistym. To ważny powód zmiany zatrudnienia, szczególnie wśród młodszych pokoleń. 3 Work-life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, jest niezwykle ważny zarówno dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, jak i dla efektywności organizacji. Osoby, które utrzymują równowagę między pracą a życiem prywatnym, mają lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne. Odpowiednia regeneracja pozwala na lepsze skupienie i efektywność.  

  1. Firma, w której pracujesz kieruje się innymi wartościami 

Cenisz sobie szczerość i zaufanie? Jeśli w życiu kierujesz się innymi wartościami niż Twój pracodawca, z pewnością powinieneś pomyśleć o zmianie.  

  1. W firmie panują złe warunki pracy 

Złe warunki pracy w firmie mogą znacząco wpływać na zdrowie, samopoczucie i efektywność, a także prowadzić do wypalenia zawodowego i wysokiej rotacji kadry. Pod pojęciem złych warunków pracy mogą kryć się np. nadmierne obciążanie pracowników zadaniami, długie godziny pracy, brak wsparcia i odpowiedniej komunikacji, wynagrodzenie nieadekwatne do obowiązków. To także brak bezpieczeństwa w pracy, przestrzegania zasad BHP czy nieodpowiednie warunki fizyczne. 

  1. Nie możesz liczyć na podwyżkę  

W Polsce najczęstszymi powodami zmiany pracy są aspekty finansowe oraz komfort pracy. W wielu badaniach wynika, że kluczowym czynnikiem skłaniającym Polaków do zmiany zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie – aż 81% respondentów podkreśla jego znaczenie. 4 Jeśli Twój szef nie docenia Twojego trudu i od dłuższego czasu nie otrzymałeś podwyżki, premii czy nagrody porozmawiaj z przełożonym i poproś o wyjaśnienie. Jeśli brak dodatkowego wynagrodzenia nie wynika z błędnie wykonywanej przez Ciebie pracy, zastanów się, czy jest szansa, aby w najbliższym czasie mogłoby się to zmienić.  

  1. W firmie panuje mobbing  

Mobbing w pracy może mieć długotrwałe konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Mobbing oznacza “działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go”. 5 Mobbing może mieć formę biernego zachowania.  

Jakie są główne objawy mobbingu? Izolowanie i wykluczanie z zespołu, przydzielanie zadań poniżej kwalifikacji, krytyka i upokarzanie, podważanie kompetencji, plotki, oczernianie, groźby, psychiczne nękanie, prześladowanie, nierówne traktowanie, manipulacje, utrudnianie pracy.  

  1. Praca kosztuje Cię wiele nerwów i stresu 

Jesteś zestresowany, a praca przekłada się na Twój nastrój? Oczywiście każda praca wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za swoje działania, nie może jednak powodować strachu i skrajnych emocji. “Długotrwały stres w pracy wywołuje uczucie ogromnego napięcia psychicznego oraz szereg konsekwencji fizycznych”. 6 

  1. Firma prosperuje coraz gorzej  

Rozpoznanie, że firma, w której pracujemy, prosperuje coraz gorzej, może być kluczowe dla podjęcia odpowiednich decyzji zawodowych. Istnieje wiele sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o pogarszającej się kondycji firmy. Częste opóźnienia w wypłatach mogą być pierwszym sygnałem, że firma ma problemy z płynnością finansową. Mogą być to także: częste cięcia kosztów, redukcje etatów, zmniejszenie benefitów, zwolnienia i rotacje pracowników, brak nowych inwestycji, utrata kluczowych klientów czy dostawców, zadłużenie czy zmniejszenie jakości oferowanych produktów, czy usług. Jeśli zauważasz te sygnały ostrzegawcze, podejmij kroki, by zabezpieczyć swoją karierę zawodową.  

  1. W zespole panują duże różnice  

Praca w zespołach jest bardzo ważna. Jedna osoba nie byłaby bowiem w stanie zrealizować tego z takim samym efektem, co zespół. Ważne jest więc, aby w zespole panowała dobra atmosfera i wzajemne wsparcie. Jeśli w Twoim otoczeniu panują konflikty, ciągła rywalizacja, nieustanne zwiększanie wysiłku – pomyśl o zmianie.  
 

  1. Marzysz o pracy na własny rachunek  

Zastanawiasz się, jakby to było, gdybyś został swoim szefem i założył własną firmę?  Praca na własny rachunek, czyli prowadzenie działalności gospodarczej lub freelancing, ma wiele zalet, które przyciągają ludzi szukających większej swobody i kontroli nad swoją karierą. Jako właściciel własnego biznesu lub freelancer, masz pełną kontrolę nad podejmowanymi decyzjami, projektami, strategią działania i kierunkiem rozwoju. To daje poczucie wolności i umożliwia realizowanie własnych wizji i pomysłów.  

Będąc na własnej działalności często masz możliwość dostosowania grafiku do własnych potrzeb, co ułatwia osiągnięcie lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Własna działalność często daje także możliwość uzyskiwania wyższych dochodów niż na etacie oraz pozwala realizować swoje pasje. Tworzenie i zarządzanie własnym biznesem daje ogromną satysfakcję z osiąganych sukcesów. Realizowanie własnych pomysłów i budowanie firmy od podstaw daje poczucie dumy z osiągnięć i osobistego wkładu w rozwój zawodowy. 

Przeczytaj także: 

Skip to content