- Pierwszy biznes
Jak wykorzystać czas bez pracy na poprawę jakości życia?
Kinga Więckowska – life-coach, psycholog, psychoterapeuta. Łączy wiedzę i umiejętności coachingowe, psychologiczne, psychoterapeutyczne i trenerskie z doświadczeniem biznesowym. Od 20 lat wspiera ludzi w rozwoju oraz budowaniu udanych relacji i życia. Pomaga zmęczonym, sfrustrowanym i przepracowanym kobietom zaznać spokoju, ustawić granice i odnaleźć równowagę między życiem, a pracą. Dorobek Kingi obejmuje blisko 4700 godzin bezpośredniej pracy z ludźmi.
Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, zarządzając zespołami managerów oraz prowadząc szkolenia, sesje coachingowe i psychoterapeutyczne, nauczyła się, jak ważne jest, aby dostrzegać naszą różnorodność i umiejętnie dobierać metody i narzędzia pracy.
Pierwszą reakcją na utratę pracy często jest panika i gorączkowe przeglądanie ofert pracy. To naturalny odruch. Jednak zamiast działać impulsywnie, warto dać sobie czas na oddech i zastanowienie się, jak najlepiej wykorzystać ten czas. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i świadomie zaplanować przyszłość. Dzięki temu podejmiesz trafniejsze decyzje zawodowe, a może nawet życiowe i realnie poprawisz jakość swojego życia. Jak to zrobić? Oto wskazówki.
- Zatrzymaj się
Choć poczucie pustki po utracie pracy może być nieprzyjemne, warto potraktować je jako szansę na zatrzymanie się. Zamiast uciekać w działanie dla samego działania i wsłuchaj się w siebie. Przestrzeń wolna od codziennego pędu jest pełna czasu na głębszą autorefleksję, twórcze myślenie i odkrycie nowych możliwości, których wcześniej nie dostrzegałeś.
Znajdź czas na pobycie sam na sam ze sobą i zadaj sobie pytania:
Co jest dla mnie naprawdę ważne? Czego oczekuję od życia zawodowego? Co sprawia mi radość, a co męczy i odbiera motywację? Pobądź z tymi pytaniami dłużej niż chwilę. Słuchaj i zapisuj odpowiedzi. Często w ciszy rodzą się najcenniejsze pomysły i życiowe inspiracje. Mogą Cię zaskoczyć.
- Zregeneruj się
Zmęczony i zestresowany umysł nie podejmie dobrych decyzji. Przewlekły stres osłabia zdolność racjonalnego myślenia i często prowadzi do pochopnych decyzji. Daj sobie prawo do zadbania o siebie i odpoczynku bez wyrzutów sumienia. To dobry pierwszy krok, gdy życie wywraca Ci się do góry nogami.
Poświęcić czas na regeneracje psychiczną, fizyczną i duchową. To może być wyjazd na dłużej albo seria codziennych, małych rzeczy, dzięki, którym odzyskasz siły. Wybierz to, co sprawia Ci przyjemność: spacer na świeżym powietrzu lub trening na siłowni, modlitwa lub medytacja, zdrowe odżywcze jedzenie czy spotkanie z przyjaciółmi.
Często w ferworze pracy zapominamy o sobie. Teraz masz czas, by zadbać o siebie. Jeśli nie umiesz odpoczywać – potraktuj to jako okazję do uczenia się. To nie luksus. To podstawa do dobrego funkcjonowania.
- Zrób bilans
Może to idealny moment, aby zastanowić się, czy dotychczasowa praca rzeczywiście była zgodna z Twoimi aspiracjami. Czy umożliwiała Ci jakość życia, jakim chcesz żyć? Jeśli nie, to masz właśnie szansę na zmianę kierunku.
Wypisz na kartce swoje sukcesy i porażki, a także wartości: zawodowe i życiowe. Zastanów się, jakie masz talenty i które z nich chcesz rozwijać. Jakie Twoje mocne strony i umiejętności przyciągają pracodawców, a których zadań wolałbyś uniknąć. Jakie są Twoje marzenia – zawodowe i życiowe, i jaki rodzaj pracy pozwoli Ci je zrealizować. Może zawsze chciałeś założyć własny biznes lub pracować w innej branży? Teraz jest czas, by się nad tym zastanowić. Określ kim jesteś.
Taki bilans pomoże Ci zrozumieć, gdzie aktualnie jesteś i jest świetnym punktem wyjścia do wyznaczenia kierunków zawodowych i życiowych, które przyniosą Ci najwięcej spełnienia.
- Pracuj nad sobą
Bez względu na to, czy planujesz wrócić na etat, czy rozpocząć własną działalność, rozwój osobisty i zawodowy to zawsze dobra inwestycja. A czas wolny od pracy to doskonały moment, by poszerzyć swoją wiedzę i podnieść kwalifikacje. Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a samo zdobywanie wiedzy, nowych doświadczeń i poznawanie nowych ludzi podczas nauki może też otworzyć przed Tobą zupełnie inne drzwi zawodowe.
Możesz skorzystać z:
- Kursów i szkoleń online – wiele platform, jak np. Studium Przedsiębiorczości oferuje bezpłatne kursy z różnych dziedzin, od pisania CV, przez szkolenia związane z otwieraniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, aż po kompetencje miękkie i rozwój osobisty.
- Konferencji branżowych, stacjonarnie w Twoim mieście – dołącz do wydarzeń, podczas których będziesz mógł uaktualnić swoją wiedzę,być na bieżąco oraz poznać ludzi z branży.
- Książek branżowych i podcastów – które znajdziesz w sieci na prawie każdy temat. Wybierz najbardziej dla Ciebie interesujące,. Dzięki nim poszerzysz swoją perspektywę w danym temacie i zainspirujesz się do dalszych kroków.
- Indywidualnego mentoringu zawodowego czy coachingu psychologicznego, który przeprowadzi Cię przez proces rozwojowy zgodny z Twoimi celami.
Utrata pracy potrafi podkopać wiarę w siebie, dlatego zwróć takżeuwagę czy potrzebujesz wsparcia w tym zakresie. Możesz też skorzystać z działań rozwojowych, które pogłębią Twoje kompetencje miękkie, takie jak zarządzanie sobą w czasie, asertywność czy budowanie samooceny. Takie umiejętności zaprocentują niezależnie od kierunku zawodowego,jaki wybierzesz na przyszłość.
Dziś dostęp do wiedzy jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Możesz zdobywać nowe umiejętności w dowolnym czasie i tempie. Trzeba tylko chcieć. Każda forma nauki rozwija też nasz mózg, dlatego zawsze warto to robić. Inwestowanie w siebie zwiększa też Twoją wartość na rynku pracy i pozwala poczuć się pewniej w dalszych zawodowych wyzwaniach.
- Buduj sieć kontaktów
Czas bez pracy to też szansa na budowanie nowych i odświeżanie starych relacji. Sieć kontaktów to jedno z najpotężniejszych narzędzi na rynku pracy, które mogą otworzyć drzwi, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Dlatego nie zamykaj się w domu, tylko śmiało skorzystaj z propozycji, które są dostępne. A jest ich wiele.
Najpierw zaktualizuj swoje profile zawodowe w mediach społecznościowych i napisz o swoich doświadczeniach i otwartości na nowe wyzwania zawodowe. Następnie dołącz do grup branżowych. Aktywność w dyskusjach online pomoże Ci zaprezentować Twój punkt widzenia i zainteresować sobą czytających, a nawet wymienić doświadczenia i zainspirować Cię do nowego kierunku zawodowego. Skorzystaj z zaproszeń na konferencje i spotkania networkingowe, na których możesz poznać nowych ludzi ze swojej lub całkiem nowej branży. Staraj się nawiązywać relacje, nie tylko szukać pracy.
Nie zapominaj też o znajomych – czasem rozmowa z kimś dawno niewidzianym może być źródłem nieoczekiwanego wsparcia i nowych możliwości. A jeśli to ludzie z Twojej branży, mogą też wiedzieć o ciekawych ofertach. Pamiętaj by dzielić się tym, że szukasz nowego miejsca dla siebie – nigdy nie wiesz kto może Ci podsunąć pomysł lub zaprosić do współpracy.
Gdy tracisz pracę możesz rozpaczać i rwać włosy z głosy, gorączkowo szukać, gdzie się „zahaczyć” lub skorzystać z szansy, jaką daje ta przestrzeń na zadbanie o siebie, refleksję, bilans zawodowy i życiowy oraz rozwój – zarówno swoich kompetencji, jak i relacji. Taki czas często jest po prostu nam potrzebny. Nie wahaj się z niego korzystać, bo dzięki niemu możesz zobaczyć siebie i swoje życie, również to zawodowe z zupełnie innej perspektywy. A to z kolei umożliwi Ci podjęcie decyzji i zmian, które w momencie zwolnienia nie przeszły Ci nawet przez myśl i sprawi, że poczujesz, że żyje Ci się po prostu lepiej.
Pamiętaj, czasem najtrudniejsze doświadczenia prowadzą do najlepszych zmian. A każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku. W tym artykule poznałeś ich aż pięć. Jesteś gotowy, aby z nich skorzystać?
Ten artykuł pomoże Ci w tym procesie. Razem przyjrzymy się Twoim mocnym stronom i temu, jak możesz je przekuć w nowy, satysfakcjonujący rozdział zawodowy.