• Cudzoziemcy w biznesie

Jak uzyskać numer NIP dla obcokrajowca? Jak zgłosić cudzoziemca do urzędu skarbowego?

Brak ocen

Zespół Studium Przedsiębiorczości

Chcesz zatrudnić obcokrajowca? Obecnie jest to bardzo powszechna praktyka. Wiąże się to z powstaniem obowiązku podatkowego, a więc koniecznością zgłoszenia pracownika m.in. w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić? Jakie są zasady uzyskiwania numeru NIP dla obcokrajowca? Wyjaśniamy!

PESEL czy NIP dla obcokrajowca?

Obcokrajowiec zatrudniony w Polsce musi mieć identyfikator do celów podatkowych. Owym identyfikatorem może być PESEL lub NIP. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który z tych numerów będzie używany. Częściej stosowany jest numer PESEL, o który można wnioskować po zameldowaniu się przez cudzoziemca w miejscu pobytu stałego lub czasowego.

Obowiązek meldunku nie istnieje tylko w przypadku obcokrajowców przebywających na terytorium Polski przez okres krótszy niż 30 dni. W takim przypadku dla celów podatkowych będzie potrzebny NIP dla obcokrajowca. Nie ma natomiast potrzeby wyrabiania NIP-u, jeśli obcokrajowiec ma już numer PESEL.

PESEL i NIP dla obcokrajowca – kto składa wniosek?

Zacznijmy od tego, kto powinien złożyć wniosek o nadanie numeru NIP dla cudzoziemca. Wbrew pozorom nie odpowiada za to pracodawca! Wniosek o nadanie numeru NIP powinien złożyć sam cudzoziemiec. Natomiast pracodawca nalicza zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku kalendarzowego sporządza PIT-11.

W przypadku numeru PESEL również nie jest konieczne angażowanie pracodawcy. Jest on bowiem nadawany automatycznie przez organ gminy, w którym cudzoziemiec zgłosił zameldowanie na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące.

Cudzoziemiec może też otrzymać PESEL bez składania wniosku, jeśli ma:

  • prawo stałego pobytu będąc obywatelem państwa członkowskiego UE bądź obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i Konfederacji Szwajcarskiej,
  • prawo stałego pobytu będąc członkiem rodziny obywatela opisanego w powyższym punkcie,
  • zezwolenie na pobyt stały,
  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • status uchodźcy,
  • ochronę uzupełniającą,
  • azyl,
  • zgodę na pobyt tolerowany,
  • ochronę czasową,
  • zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.

Natomiast cudzoziemcy przebywający w Polsce jedynie na podstawie wizy bądź zezwolenia na pobyt czasowy muszą samodzielnie złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL.

NIP dla cudzoziemca krok po kroku

Aby uzyskać w Polsce numer NIP, należy wypełnić druk NIP-7 i złożyć go w urzędzie skarbowym. Odpowiada za to cudzoziemiec, a nie pracodawca. Procedura jest bardzo prosta. Należy:

  1. w urzędzie skarbowym lub w internecie znaleźć formularz NIP-7;
  2. wypełnić go zgodnie ze wzorem;
  3. złożyć wniosek osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać go listem poleconym (w przypadku rezydentów do urzędu skarbowego właściwego dla adresu zamieszkania cudzoziemca, a w przypadku nierezydentów do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych).

Urzędy skarbowe właściwe w sprawach opodatkowania osób zagranicznych są wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (§5 pkt 1). W każdym z województw znajduje się jeden taki urząd skarbowy. Aby uzyskać NIP dla obcokrajowca, należy złożyć formularz NIP-7 w województwie, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub adres siedziby pracodawcy.

Jak zgłosić cudzoziemca do urzędu skarbowego?

Jako pracodawca nie musisz zgłaszać zatrudnionego cudzoziemca do urzędu skarbowego. Musisz jednak po zakończeniu roku kalendarzowego sporządzić i wysłać PIT-11 za pracownika. Potrzebne będzie przy tym podanie jego identyfikatora w postaci numeru PESEL lub NIP. Dokładny sposób działania zależy od tego, czy cudzoziemiec ma rezydencję podatkową w Polsce.

Obcokrajowiec jest rezydentem podatkowym w Polsce, gdy spełnia jedno z dwóch kryteriów:

  • ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli centrum interesów osobistych lub gospodarczych

lub

  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W tym przypadku wszystkie dochody cudzoziemca powinny być opodatkowane w Polsce. Jego deklarację należy natomiast wysłać do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem jego zamieszkania.

Jeżeli natomiast obcokrajowiec nie ma rezydencji podatkowej w Polsce, polskim podatkiem dochodowym opodatkowane będą tylko dochody uzyskane przez niego faktycznie na terytorium Polski. W tym przypadku deklarację podatkową należy wysłać do urzędu skarbowego ds. cudzoziemców, a w miejscu na adres pracownika należy wpisać jego adres zagraniczny.

NIP dla obcokrajowca: podsumowanie

Tak naprawdę z zatrudnieniem obcokrajowca nie wiąże się znacznie więcej obowiązków pracodawcy. Procedury dotyczące rozliczania podatków za pracowników niebędących Polakami są naprawdę proste. Nie musisz starać się o NIP dla obcokrajowca – to on sam powinien zdobyć odpowiedni identyfikator podatkowy. Musisz jedynie zadbać o prawidłowe i terminowe odprowadzanie zaliczek oraz sporządzenie deklaracji PIT-11 po zakończeniu roku podatkowego – podobnie jak w przypadku rodzimych pracowników.

Skip to content