- Pierwszy biznes
- Rozwój biznesu
Przekształć kryzys w szansę: jak skutecznie zmienić kierunek kariery po zwolnieniu?
Natalia Bogdan – założycielka i prezeska agencji pracy Jobhouse, ekspertka rynku pracy, headhunterka z ponad 18-letnim doświadczeniem, wykładowczyni akademicka, zdobywczyni tytułu Bizneswoman Roku, influencerka HR. Prywatnie mama Nelli i Alexandra oraz właścicielka rodezjana o wdzięcznym imieniu Rodo.
Na co dzień łączy ludzi – najlepszych pracowników z najlepszymi pracodawcami. Przez 14 lat działalności Jobhouse wraz z zespołem pomogła ponad 600 firmom i 15 000 kandydatom. Stworzyła organizację, która łączy w sobie zwinność małej firmy oraz standardy międzynarodowych korporacji.
Zwolnienie z pracy to jedno z tych doświadczeń, które potrafi wywrócić życie do góry nogami. Sama doskonale pamiętam to uczucie. Ale wbrew pozorom to wcale nie jest koniec. Wiele osób, które osiągnęły sukces, zaczynało swoją najlepszą zawodową podróż właśnie w momencie kryzysu.
W poszukaniu pracy ważne jest, aby wyznaczać sobie realne cele, monitorować postępy i celebrować każde, nawet najmniejsze zwycięstwo. To pomaga, by nie poddać się po drodze.
W zmianie kierunku swojej kariery po zwolnieniu, najważniejsze jest wystartowanie z właściwego miejsca. Dlatego zanim zaczniesz szukać tego, co wymaga poprawy lub podniesienia Twoich kwalifikacji, przyjrzyj się dokładnie temu co już masz, Twoim umiejętnościom, doświadczeniu i pomyśl, jak możesz je wykorzystać w nowej pracy. Dlaczego? Być możesz posiadasz gotowość na rolę, która wcześniej nawet nie przyszła Ci do głowy.
Odkrywanie nowych możliwości zawodowych
Zacznij od przejrzenia swoich zawodowych doświadczeń. Weź kartkę i wypisz na niej wszystkie swoje dotychczasowe stanowiska pracy, zaczynając od najnowszego. Pod każdym stanowiskiem wypisz w punktach wszystkie zadania i obowiązki. Na tak stworzonej liście jednym kolorem zaznacz czynności, które sprawiały Ci największą satysfakcję i dawały poczucie spełnienia, a drugim te, które były dla Ciebie wyzwaniem, frustrowały lub stresowały. Co daje to ćwiczenie?
Może się okazać, że najbardziej lubisz zadania wymagające kontaktu z drugim człowiekiem albo te, w których wykorzystujesz swoją kreatywność. Masz też szansę, żeby zastanowić się nad tym, dlaczego jakieś aktywności w pracy wywołują u Ciebie frustrację i z czego ona wynika. Może dany obszar w ogóle Cię nie interesuje, a może wręcz przeciwnie i po prostu brakowało tam tylko odpowiedniego wsparcia lub narzędzi. To dobry punkt wyjścia i kompas zawodowy na przyszłość.
Analiza mocnych stron i kluczowych umiejętności
W kolejnym kroku warto przejść do analizy swoich mocnych stron i najważniejszych kompetencji. Nazywam to osobistą analizą SWOT. Dzięki niej zobaczysz swoje unikalne talenty i oswoisz nieco wyzwania, które czekają na Ciebie na rynku pracy. Taka analiza pozwoli Ci też spojrzeć na siebie z szerszej perspektywy i lepiej zrozumieć obszary, które mogą wymagać dodatkowej pracy. Weź kartkę i podziel ją na cztery równe części.
Pierwsza część to mocne strony – obszary, w których czujesz się pewnie i zadania, które wykonujesz z łatwością np. komunikatywność, kreatywność, lekkie pióro, dobra organizacja pracy, odporność na stres, praca zespołowa.
Druga część to obszary, w których możesz mieć pewne braki – to umiejętności, które chcesz rozwijać, ale wcześniej nie było na to czasu lub przestrzeni np. nauka języka angielskiego, specjalistyczna wiedza z dziedziny, która Cię interesuje.
Trzecia część to Twoje możliwości zawodowe – czyli np. stanowiska lub branże, które zyskują na popularności. Dobrym przykładem jest sztuczna inteligencja, narzędzia do automatyzacji albo umiejętność zarządzanie projektami. Przyjrzyj się bliżej trendom w Twojej branży, bo być znajdziesz tam specjalizacje, których nie było wcześniej, a mogą być dla Ciebie interesujące.
Ostatnia część to zagrożenia, które mogą pojawić się na rynku pracy – czyli wiedza ma temat tego, czy Twoja obecna branża jest stabilna, jakie zmiany zauważasz, czy Twoje obecne umiejętności będą tam istotne również za kilka lat? Zastanów się nad tym, bo być może warto uzupełnić swoje zawodowe portfolio o nowe kompetencje. Świadomość potencjalnych zagrożeń w danej branży pomoże Ci lepiej przygotować się na przyszłość.
Projektowanie nowej ścieżki kariery
Kiedy znasz już swoje mocne i słabsze strony, masz zidentyfikowane szanse i zagrożenia, które czekają na Ciebie na rynku pracy, kolejnym krokiem po osobistej analizie SWOT, jest przygotowanie listy stanowisk, na których wykorzystasz swoje umiejętności. W tym celu poszukaj inspiracji w ogłoszeniach o pracę. Zobacz, jakie są oczekiwania pracodawców i umiejętnościom wymagane w różnych branżach. Nie zamykaj się na te, które do tej pory były poza zakresem Twoich zainteresowań. Czasami warto spróbować otworzyć się na nowe możliwości i rozważyć role, które wcześniej były nieco odległe od dotychczasowej pracy. Przykład? Jeżeli to, co robisz było do tej ściśle związane ze sprzedażą, może się okazać, że masz świetne umiejętności komunikacyjne, które przydadzą się na stanowiskach doradczych, trenerskich albo w HR. Z kolei, jeśli masz doświadczenie w zarządzaniu projektami, to takie kompetencje są pożądane na stanowiskach związanych z zarządzaniem procesami, logistyką i jakością.
Wyznaczanie potencjalnych kierunków zawodowych i plan działania
Na koniec skup się na kilku najważniejszych aspektach, które są dla Ciebie istotne. Wypisz kilka najważniejszych celów zawodowych, które chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych lat. Może są to stanowiska, na które chcesz aplikować, lub umiejętności, które planujesz rozwijać. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić kroki, które musisz podjąć. Otwórz się na nowe i z ciekawością przeglądaj ofertom pracy spoza zakresu Twoich zainteresowań. Poczytaj też o trendach w rekrutacji – dowiesz się, na które stanowiska jest teraz największe zapotrzebowanie, a w jakich branżach trwają redukcje zatrudnienia. Pomoże Ci to bardziej świadomie zaplanować dalszy rozwój zawodowy.
Choć zwolnienie z pracy może wydawać się końcem, w rzeczywistości jest to początek nowej drogi. Wykorzystaj ten czas na zdobycie nowych umiejętności i budowanie swojej przyszłości. Pamiętaj – twoja wartość na rynku pracy zależy od twojej determinacji i gotowości do zmian.
Powodzenia!