- Pierwszy biznes
- Rozwój biznesu
Prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca – co warto wiedzieć?
Polska jest krajem otwartym na ludzi przedsiębiorczych. Aby założyć tu firmę, wcale nie trzeba się urodzić w naszym kraju. Na jakich zasadach możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca? Czy występują jakieś ograniczenia lub specjalne wymogi? Co warto wiedzieć? Sprawdź!
Czy prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca jest możliwe w Polsce?
W Polsce działalność gospodarczą mogą zakładać i prowadzić nie tylko jej obywatele. Prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca jest jak najbardziej możliwe. Na takich samych zasadach jak obywatele Polski mogą zakładać firmy:
- obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy),
- obywatele państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein),
- obywatele USA,
- obywatele Konfederacji Szwajcarskiej.
Takie prawo gwarantują zawarte przez Polskę umowy międzynarodowe.
Możliwe jest także prowadzenie firmy przez obcokrajowca, który nie pochodzi z żadnego z wymienionych wyżej krajów. W tym przypadku obowiązuje jednak dodatkowy warunek – potencjalny przedsiębiorca musi mieć odpowiedni tytuł pobytowy uprawniający do przebywania w naszym kraju i założenia działalności na takich samych zasadach jak obywatele Polski.
Jaką działalność gospodarczą może prowadzić w Polsce obcokrajowiec?
Wszyscy obcokrajowcy, podobnie jak Polacy, mogą zakładać i prowadzić w Polsce:
- firmy jednoosobowe,
- spółki cywilne,
- spółki prawa handlowego (w tym spółki osobowe i kapitałowe).
Ponadto obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także obywatele USA i Szwajcarii mogą założyć w Polsce oddział lub przedstawicielstwo firmy zagranicznej.
W przypadku pozostałych obcokrajowców założenie w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego jest możliwe, jeżeli ratyfikowane umowy międzynarodowe podpisane z Polską nie wykluczają takiej możliwości.
Prowadzenie firmy przez obcokrajowca – ograniczenia
Trzeba jednak mieć na uwadze, że w zakresie prowadzenia firmy przez obcokrajowca istnieją pewne istotne ograniczenia. Cudzoziemiec nie może założyć jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej ani spółki jawnej, jeśli:
- nie jest obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
- nie jest obywatelem jednego z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- nie jest obywatelem USA lub Szwajcarii
- nie ma tytułu pobytowego umożliwiającego założenie działalności na takich samych zasadach jak obywatele Polski.
Taki cudzoziemiec może jednak:
- prowadzić działalność w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej lub akcyjnej,
- przystępować do wymienionych wyżej spółek, nabywać i obejmować w nich udziały lub akcje
- założyć w Polsce oddział zagranicznej firmy, jeżeli ratyfikowane umowy międzynarodowe podpisane z Polską nie wykluczają takiej możliwości.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca – jak założyć firmę w Polsce?
Sposób założenia firmy w Polsce zależy od jej wybranej formy prawnej. Najprostszą jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Zdecydowana większość firm w Polsce działa właśnie w tej formie. Jest ona również zazwyczaj wybierana przez nowych przedsiębiorców.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Działalność jednoosobową można założyć bardzo prosto – wystarczy wypełnić jeden formularz (CEIDG-1). Można go złożyć online lub tradycyjnie (w urzędzie miasta lub gminy). Tym samym założenie firmy w Polsce jest możliwe bez wychodzenia z domu. Do tego potrzebny jest jednak Profil Zaufany, który można założyć tylko mając numer PESEL, lub podpis kwalifikowany. Bez numeru PESEL można założyć firmę jedynie tradycyjnie – a więc w urzędzie.
Do założenia firmy jednoosobowej przez obcokrajowca, który nie jest obywatelem żadnego z krajów UE, EOG, USA ani Szwajcarii, potrzebny będzie odpowiedni tytuł pobytowy.
Jak założyć działalność w formie spółki prawa handlowego?
W przypadku spółek prawa handlowego konieczna jest rejestracja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Rejestracja odbywa się online:
- w systemie S24 lub
- za pośrednictwem portalu PRS.
Do skorzystania z tych systemów potrzebny jest również Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Spółkę można zarejestrować osobiście lub przez pełnomocnika.
Ponadto w przypadku obywateli państw, które nie należą do UE, EOG ani nie są Szwajcarią lub USA, podczas rejestracji spółki jawnej lub partnerskiej potrzebne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego, że twój tytuł pobytowy uprawnia do założenia takiej spółki.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca w Polsce: podsumowanie
Podsumowując, założenie i prowadzenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca w Polsce nie różni się znacząco od tych samych czynności wykonywanych przez Polaka. Obywatele UE, EOG, Szwajcarii i USA mogą zakładać i prowadzić firmy na takich samych zasadach jak Polacy. W pozostałych przypadkach wystarczy natomiast odpowiedni tytuł pobytowy.