- Cudzoziemcy w biznesie
Kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych
W ostatnich latach zatrudnianie obcokrajowców stało się normą dla polskich przedsiębiorców. Często są to osoby, których poziomu znajomości języka polskiego nie można przyrównać do biegłości. Dlatego kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych stają się ważnym elementem w rozwoju firmy. Co warto o nich wiedzieć?
Kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych – dlaczego warto w nie inwestować?
Inwestowanie w kursy językowe dla pracowników przynosi liczne korzyści – zarówno dla samych obcokrajowców, jak i pracodawców. Dzięki nim pracownicy:
- czują się pewniej na stanowisku pracy,
- łatwiej integrują się z zespołem,
- odważniej podejmują próby komunikacji i lepiej się komunikują,
- są bardziej samodzielni w wykonywaniu swoich obowiązków,
- uzyskują więcej możliwości rozwoju i awansu,
- są bardziej lojalni wobec pracodawcy,
- są bardziej zaangażowani,
- uzyskują większą motywację i satysfakcję z pracy.
Rozwój personelu zawsze jest korzystny dla przedsiębiorstwa. Ponadto kursy językowe dla pracowników pozwalają otworzyć się na siłę roboczą z zagranicy i tym samym pozyskać wartościowych członków zespołu. Mogą więc pomóc Ci w podniesieniu jakości usług lub produktów i wypracowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku.
Przede wszystkim pracownicy lepiej posługujący się językiem kraju, w którym pracują, są bardziej efektywni i samodzielni w wykonywaniu swoich obowiązków. Poprawa kompetencji językowych przekłada się również na lepszą komunikację wewnętrzną w firmie oraz z klientami, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości usług i produktów.
Ponadto oferowanie kursów językowych wzmacnia lojalność pracowników i ich zaangażowanie. Daje im to poczucie, że pracodawca inwestuje w ich rozwój, co pozytywnie wpływa na ich motywację i satysfakcję z pracy.
Kurs językowy dla pracownika a koszty
Czy zatem istnieją jakieś „przeciw”, jeśli chodzi o kursy językowe dla pracowników? Wielu pracodawców obawia się związanych z tym kosztów. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to inwestycja, która może się okazać bardzo korzystna. Zwiększona efektywność i samodzielność pracowników sprawia, że poniesione koszty szybko się zwracają.
Co więcej, kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych zazwyczaj można wliczyć w koszty przedsiębiorstwa. Tym samym zmniejszają one podstawę opodatkowania i przyczyniają się do obniżenia należnego podatku dochodowego. Kwestię rozliczeń wszelkich kursów i szkoleń dla pracownika reguluje art. 17 Kodeksu pracy. Zgodnie z przyjętą interpretacją przepisów pracodawca może zaliczyć kursy językowe dla pracowników do kosztów uzyskania przychodu, kiedy znajomość języka obcego wpływa na faktyczne osiąganie przez firmę wyższych dochodów. Urząd skarbowy może zakwestionować np. odliczenie kosztów szkolenia językowego dla pracownika, który nie ma potrzeby jego stosowania w swoich codziennych obowiązkach. W przypadku kursów języka obcego dla obcokrajowców zwykle nie ma to jednak miejsca.
Dofinansowanie kursu językowego dla pracownika
W Polsce istnieje również możliwość uzyskania dofinansowania na kursy językowe dla pracowników, co może znacznie obniżyć koszty ponoszone przez pracodawcę. Dofinansowanie kursu językowego dla pracownika można uzyskać z różnych źródeł, takich jak środki Unii Europejskiej, programy rządowe oraz lokalne inicjatywy wspierające rozwój kompetencji zawodowych. Przykładowo niektóre urzędy pracy organizują bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców. Ponadto pracodawca zatrudniający obywateli Ukrainy może uzyskać wsparcie finansowe na ich kształcenie ustawiczne ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pozwala ono na uzyskanie środków z przeznaczeniem na finansowanie różnych celów, w tym kursów językowych.
Wielu pracodawców ma też możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wniosek o dofinansowanie może złożyć każdy, kto spełnia wymogi danego programu.
Kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych: podsumowanie
Kursy językowe dla pracowników obcojęzycznych to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści dla firmy. Poprawa umiejętności językowych pracowników przekłada się na lepszą komunikację, większą efektywność oraz lojalność zespołu. Dzięki nim łatwiej przebiegnie również integracja obcokrajowców z polskim personelem. Choć organizacja takich kursów wiąże się z pewnymi kosztami, istnieją możliwości uzyskania dofinansowania, co zwiększa dostępność inwestycji.
Kursy językowe dla pracowników mogą być realizowane wewnętrznie lub też przez zewnętrzne podmioty, co zapewnia pracodawcom pełną elastyczność. Jeśli rozważasz zatrudnienie cudzoziemców, z całą pewnością warto zaproponować im tę formę rozwoju.