- Cudzoziemcy w biznesie
- Pierwszy biznes
Jak wykorzystać czas bez pracy na samorozwój?
Kinga Więckowska – life-coach, psycholog, psychoterapeuta. Łączy wiedzę i umiejętności coachingowe, psychologiczne, psychoterapeutyczne i trenerskie z doświadczeniem biznesowym. Od 20 lat wspiera ludzi w rozwoju oraz budowaniu udanych relacji i życia. Pomaga zmęczonym, sfrustrowanym i przepracowanym kobietom zaznać spokoju, ustawić granice i odnaleźć równowagę między życiem, a pracą. Dorobek Kingi obejmuje blisko 4700 godzin bezpośredniej pracy z ludźmi.
Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, zarządzając zespołami managerów oraz prowadząc szkolenia, sesje coachingowe i psychoterapeutyczne, nauczyła się, jak ważne jest, aby dostrzegać naszą różnorodność i umiejętnie dobierać metody i narzędzia pracy.
Będąc bez pracy możesz czuć się niepewny, a nawet zagubiony. W końcu jesteś pozbawiony codziennego harmonogramu i zawodowych zobowiązań. A czas, który wcześniej był przeznaczony na pracę, teraz jest cały do Twojej dyspozycji i tylko od Ciebie zależy, jak go wykorzystasz.
Zamiast spędzać go na bezproduktywnym siedzeniu przed telewizorem lub martwieniu się o przyszłość, warto zastanowić się, jak możesz wykorzystać tę wolną przestrzeń, aby ubogacić i rozwinąć siebie, a dzięki temu i swoje życie. Tym sposobem może być rozwój osobisty, który nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, lecz przyniesie też korzyści w dłuższej perspektywie.
Gdy przeznaczasz czas na kształtowanie swoich umiejętności, charakteru, a także głębszą refleksję nad sobą i swoim życiem, zdecydowanie lepiej radzisz sobie z trudnościami oraz bardziej świadomie kształtujesz swoją przyszłość. Teraz masz czas, więc wykorzystaj go, zanim Twoje życie z powrotem przyspieszy, gdy wrócisz do pracy.
Jak to zrobić? Przygotowałam 7 punktów, które krok po kroku poprowadzą Cię przez ten czas.
Spis treści:
- Naucz się zarządzać swoimi emocjami i potrzebami
- Zadbaj o swoje ciało
- Rozwijaj się duchowo
- Poznaj lepiej siebie
- Postaw granice i naucz się rezygnować
- Wyznacz priorytety życiowe
- Doskonal umiejętności budowania relacji
1. Naucz się zarządzać swoimi emocjami i potrzebami
Utrata pracy wywołuje silne emocje. Zamiast je tłumić, naucz się je rozpoznawać i akceptować. Pytania takie jak „co teraz czuję?” lub „czego teraz potrzebuję?” pozwolą Ci lepiej zrozumieć samego siebie oraz to, jakie działania pomogą Ci poczuć się bezpieczniej i stabilniej.
Świadomość tego, co przeżywasz to pierwszy krok do lepszego zarządzania swoimi emocjami. Praca nad ich rozpoznawaniem, doświadczaniem, nazywaniem i wyrażaniem ułatwia komunikację z samym sobą oraz innymi ludźmi. Dzięki czemu możesz skuteczniej realizować swojej cele osobiste i zawodowe oraz budować bliższe i cieplejsze więzi. W tak trudnym okresie w życiu, jakim jest strata pracy, warto uczyć się różnych technik ukojenia swoich emocji np. pisanie dziennika czy technik relaksacji. Dzięki temu nie tylko pomożesz sobie w kryzysowym momencie, ale również nauczysz się regulować swoje emocje i stres, wyciszać umysł, co z pewnością przyda Ci się w wielu sytuacjach życiowych.
2. Zadbaj o swoje ciało
Zadbane ciało to fundament dobrego samopoczucia, a dbanie o nie jest kluczem do zdrowia fizycznego i psychicznego, pomaga obniżyć poziom stresu i zwiększa produkcję endorfin. Być może chodząc codziennie do pracy nie wystarczało Ci czasu na zadbanie o siebie – teraz go masz!
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od spacerów – to forma ruchu, która nie wymaga super kondycji, ani dużego zaangażowania, a ma wiele korzyści zdrowotnych. Z czasem możesz rozważyć fitness, pilates czy basen. Wybierz taką formę aktywności, która sprawia Ci radość. Dzięki temu nie tylko rozluźnisz napięte mięśnie, ale też zwiększysz produkcję endorfin i sprawisz sobie przyjemność.
Kolejnym krokiem może być zrobienie okresowych badań oraz zadbanie o swoją dietę, w tym picie większej ilości wody. Nawet małe zmiany, w dłuższym okresie czasu mogą przynieść duże korzyści. Szczególnie pamiętaj o odpoczynku – wysypiaj się, stosuj relaksacyjne kąpiele lub olejki. Każdego dnia słuchaj czego potrzebuje Twoje ciało i zrób coś dla siebie. To wszystko wpłynie na Twoją energię, zdrowie i poczucie równowagi.
3. Rozwijaj się duchowo
Czas wolny sprzyja refleksji nad życiem i jego sensem Teraz możesz przeznaczyć więcej czasu na modlitwę lub medytację, czytanie książek, słuchanie konferencji przez internet lub udział w spotkaniach.
Oddalony od codziennego pośpiechu możesz też więcej czasu spędzić w ciszy, słuchając swojego serca i tego wewnętrznego głosu, który pomaga układać życie tak, jak tego chcesz. Rozwój duchowy zazwyczaj pomaga poczuć wewnętrzny spokój oraz odnaleźć sens w trudniejszym okresie życia.
4. Poznaj lepiej siebie
Na co dzień, gdy pełnimy wiele ról i tempo życia biegnie szybko, łatwo jest pogubić się w tym, czego chcesz, a co robisz tylko dlatego, że wypada lub ktoś tego od Ciebie oczekuje. Trudniej jest też posłuchać i poznać samego siebie. Kim jesteś? Jaki masz charakter? Z czego w sobie jesteś dumny, a nad czym powinieneś popracować? Co Cię na co dzień motywuje, a co stresuje? Jakie nosisz w sobie przekonania i czy pomagają Ci w życiu, a może przeszkadzają? Może utrudniają rozwój lub budowanie relacji?
Teraz masz przestrzeń, by się temu wszystkiemu w sobie przyjrzeć. Możesz też porozmawiać z życzliwymi Ci ludźmi – jak Cię widzą? Z czym się zgadzasz, a z czym całkowicie nie? Możesz robić zapiski, które pomogą Ci zatrzymać wartościowe myśli i refleksje, z których wyciągniesz cenne wnioski. Poznanie lepiej samego siebie to fundament do dalszego rozwoju, bo żeby gdzieś dojść, najpierw musisz wiedzieć, gdzie jesteś i kim jesteś. Stanąć w prawdzie o sobie.
Jeśli kompletnie nie wiesz od czego zacząć, z pomocą mogą Ci przyjść coachingowe ćwiczenia, książki z rozwoju osobistego czy psychorozwojowe kursy online, które mogą Ci nie tylko pomóc lepiej poznać siebie, ale też zainspirować Cię do nowego kierunku w życiu, również zawodowego.
5. Postaw granice i naucz się rezygnować
Biegnąc z zadania w zadanie nie jesteśmy w stanie na bieżąco weryfikować tego, co nam w życiu nie służy. Nie ma na to przestrzeni. Dlatego teraz jest dobry czas, by posprzątać i postawić zdrowe granice – zarówno w relacjach, które przekroczyły Twoje granice, jak i w ilości rzeczy, spraw, zobowiązań, które masz, a które zaśmiecają Twoją uwagę.
Postaw granice tam, gdzie czujesz, że ktoś, coś Cię przeciąża. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy i zamknij sprawy, które utrudniają Ci rozwój, spełnianie swoich potrzeb lub utrzymanie równowagi. Czasem wystarczy posprzątać swoją przestrzeń, czasem zrobić porządki w rzeczach, sprawach i relacjach. Jeśli widzisz taką potrzebę, ale trudno jest Ci to zrobić – zapisz się na warsztaty zachowań asertywnych lub coaching asertywności i po prostu naucz się to robić. Dobrze postawione granice są bardzo ważne, bo sprzyjają Twojemu zdrowiu psychicznemu, poczuciu harmonii życiowej, jak i bliższym, bardziej autentycznym relacjom z ludźmi.
6. Wyznacz priorytety życiowe
Nie da się zrobić wszystkiego na raz, ale możesz zrobić to, co najważniejsze. Czy wiesz co dla Ciebie jest najważniejsze? Zacznij od zidentyfikowania swoich życiowych wartości, dzięki czemu, będziesz wiedział na czym się skupić, a co odpuścić lub zrealizować tylko wtedy, gdy zostanie na to czas.
Świadomość priorytetów, pomaga nie tylko podejmować szybsze i lepsze decyzje, ale przede wszystkim kieruje Twoją uwagę tam, gdzie powinna być – na cele oparte o Twoje wartości. Unikniesz rozpraszania się i tracenia czasu na rzeczy mało istotne. Dzięki temu też łatwiej będziesz zarządzał swoim czasem i energią oraz czuł na co dzień więcej motywacji, by realizować swoje plany życiowe.
7. Doskonal umiejętności budowania relacji
Trudno być w życiu szczęśliwym, jeśli nie mamy bliskich relacji z ludźmi. Gdy nie masz pracy, to masz wreszcie czas, by tym relacjom poświęcić uwagę.
Z jednej strony masz czas na spotkania i wspólne aktywności z ludźmi, z którymi dobrze się czujesz. Z drugiej strony, możesz poświęcić czas na szlifowanie swoich umiejętności budowania relacji, aktywnego słuchania, komunikacji, empatii, asertywności. Świetnie sprawdzą się tu treningi interpersonalne lub grupy wsparcia, w których pracuje się właśnie nad tymi umiejętnościami. Nie w teorii, a całkiem praktycznie. Dzięki temu zrozumiesz lepiej siebie, to jak wchodzisz i budujesz relacje, oraz lepiej zrozumiesz zachowania innych ludzi. A to w sposób widoczny przełoży się na jakość Twoich relacji, zarówno osobistych, jak i zawodowych.
Możesz rozwijać się przy pomocy wielu narzędzi. Od książek, których wielką zaletą jest szybki i tani dostęp oraz to, że dają pogłębiona wiedzę dostępną w wybranym przez Ciebie czasie. Po grupowe spotkania, warsztaty, kursy, gdzie prócz wiedzy możesz spotkać się z ludźmi i wymienić doświadczenia oraz praktycznie uczyć się umiejętności. Aż po indywidualne, spersonalizowane sesje ze specjalistą, psychologiem, coachem podczas których możesz zajrzeć głębiej w siebie i popracować nad tym co Cię blokuje i wpiera w drodze do Twoich celów. Każda z tych dróg jest dobra, wybierz tą, która jest Ci najbliższa na teraz i po prostu zrób pierwszy krok.
Czas, w którym nie pracujesz, a przeznaczasz go na samorozwój może stać się pięknym i wzbogacającym Cię okresem Twoim życiu. Przestrzeń na głębszą refleksję, naukę nowych umiejętności, rozwój emocjonalny, duchowy, dbanie o ciało i bliższe, cieplejsze relacje z ludźmi może przenieść Cię w miejsce, o którym dziś nawet nie marzysz. Zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Czego z całego serca Ci życzę!
FAQ
Jakie są najlepsze sposoby na samorozwój w czasie bez pracy?
Najlepsze sposoby na samorozwój podczas przerwy zawodowej to rozwój emocjonalny, duchowy, fizyczny i intelektualny. Możesz np. uczyć się zarządzania emocjami, ćwiczyć regularnie, medytować, brać udział w kursach online lub poznawać siebie poprzez coaching i refleksję.
Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty, gdy nie mam pracy?
Rozwój osobisty w okresie bez pracy pozwala lepiej poznać siebie, zyskać nowe umiejętności i przygotować się do powrotu na rynek pracy z większą pewnością siebie i lepszym samopoczuciem. To inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści.
Jak radzić sobie z emocjami po utracie pracy?
Warto nauczyć się rozpoznawać i nazywać swoje emocje oraz korzystać z technik takich jak prowadzenie dziennika, relaksacja, czy rozmowa z bliskimi. Praca nad emocjami to kluczowy element samorozwoju po utracie pracy.
Jak zadbać o ciało i zdrowie psychiczne, będąc bezrobotnym?
Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, sen i relaks to podstawy dbałości o ciało i psychikę. Nawet proste działania, jak spacery czy picie większej ilości wody, mogą znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia.